Strona głównaBaza wiedzy5 zasad, jak poprawnie korzystać z klimatyzacji w domu lub biurze

5 zasad, jak poprawnie korzystać z klimatyzacji w domu lub biurze

Klimatyzacja, jak każde inteligentne urządzenie, wymaga prawidłowego użytkowania. Wówczas pracuje wydajnie, bezawaryjnie i wszyscy są zadowoleni. Jeżeli jednak trafi się użytkownik, który zacznie wobec niej stosować metody rabunkowej gospodarki, to musi się liczyć z tym, że klimatyzacja odpowie stosownymi działaniami odwetowymi – wyższym poborem mocy lub wręcz odmówieniem posłuszeństwa. Aby nie wdawać się w wojnę, której wygrać się nie da, należy stosować poniższe zasady.

1) Klimatyzacja to nie lodówka!

Gdy przychodzą upały, to niektórzy zaczynają tęsknić za listopadową aurą. Nieważne, że trzęśli się wtedy z zimna – nastawiają niemal lodowaty nawiew, poniżej 20°C. To jest niezdrowe i dla człowieka, i dla urządzenia, bo pracuje ono w ekstremalnych warunkach. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa od warunków za oknem o więcej, niż 7 stopni. To wystarczy, by poczuć orzeźwiającą różnicę, nawet, gdy z nieba leje się żar. Nadmierne schładzanie pomieszczeń to nadmierna eksploatacja, która w konsekwencji doprowadzi do przeciążenia podzespołów klimatyzacji.

2) Klimatyzacja ma chłodzić pomieszczenie, a nie całą ulicę!

Niestety – niektórzy nie widzą nic niestosownego w tym, że sprężarka pracuje na pełnych obrotach, a jednocześnie otwarte jest okno. W tym momencie klimatyzator robi podwójną robotę, by utrzymać żądaną temperaturę. I jak zwykle: nadmierny pobór mocy i przeciążenie. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o zamykaniu okien i drzwi, a także wskazane jest stosowanie rolet zewnętrznych, odbijających promienie słoneczne.

3) Klimatyzacja to nie fortepian!

Na zbyt częste zmiany parametrów ustawień narażona jest przede wszystkim klimatyzacja w biurze, gdzie użytkowników potrafi być dużo, a przyciski pilota wykazują po roku ślady zużycia większe, niż klawisze fortepianu Rubinsztajna. To się potrafi kończyć błędnymi zapisaniami ustawień, koniecznością resetowania, a w skrajnych sytuacjach – usterkami modułu sterowania.

4) Filtry należy czyścić lub wymieniać!

Filtry w klimatyzacji są po to, by pochłaniały zanieczyszczenia z powietrza. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy filtr jest dla urządzenia obciążeniem. Oczywiście wziętym pod uwagę przez producenta, niemniej fakt pozostaje faktem. Dopóki zużycie filtra nie przekracza normy, to sytuacja jest pod kontrolą. Jeżeli jednak filtr staje się zbyt brudny, to opór dla przepływu powietrza jest zbyt duży. Co wówczas? Stara piosenka: nadmierny pobór mocy i przeciążenie.

5) Przeglądy należy robić regularnie!

Klimatyzacja to urządzenie złożone. A tym samym wymaga cyklicznych przeglądów, wykonywanych przez profesjonalny serwis klimatyzacji. Podczas takiego przeglądu zazwyczaj przeprowadzana jest dezynfekcja, ale przede wszystkim rutynowo sprawdzany jest stan wszystkich newralgicznych podzespołów. I jeżeli sytuacja tego wymaga, dokonuje się stosownych napraw, korekt lub wymiany elementów. To jest absolutnie niezbędne, jeżeli chcemy, by nasza klimatyzacja pracowała długo i sprawnie. Zaniedbanie kwestii przeglądów to częsty grzech użytkowników klimatyzacji domowej, bo w firmach zazwyczaj podchodzi się do tego rygorystycznie.

Powyższe zasady warto wziąć sobie do serca. Bo nie jest sztuką MIEĆ. Sztuką jest odpowiednio zadbać o to, by MIEĆ JAK NAJDŁUŻEJ.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Strona główna - Baza wiedzy - Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Rok 2024 zaczął się dla nas wyjątkowo pomyślnie: firma CLIMACITY awansowała do rangi autoryzowanego serwisu klimatyzatorów HAIER. To jest przede wszystkim bardzo...