Strona głównaBaza wiedzy5 zasad, jak poprawnie korzystać z klimatyzacji w domu lub biurze

5 zasad, jak poprawnie korzystać z klimatyzacji w domu lub biurze

Klimatyzacja, jak każde inteligentne urządzenie, wymaga prawidłowego użytkowania. Wówczas pracuje wydajnie, bezawaryjnie i wszyscy są zadowoleni. Jeżeli jednak trafi się użytkownik, który zacznie wobec niej stosować metody rabunkowej gospodarki, to musi się liczyć z tym, że klimatyzacja odpowie stosownymi działaniami odwetowymi – wyższym poborem mocy lub wręcz odmówieniem posłuszeństwa. Aby nie wdawać się w wojnę, której wygrać się nie da, należy stosować poniższe zasady.

1) Klimatyzacja to nie lodówka!

Gdy przychodzą upały, to niektórzy zaczynają tęsknić za listopadową aurą. Nieważne, że trzęśli się wtedy z zimna – nastawiają niemal lodowaty nawiew, poniżej 20°C. To jest niezdrowe i dla człowieka, i dla urządzenia, bo pracuje ono w ekstremalnych warunkach. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa od warunków za oknem o więcej, niż 7 stopni. To wystarczy, by poczuć orzeźwiającą różnicę, nawet, gdy z nieba leje się żar. Nadmierne schładzanie pomieszczeń to nadmierna eksploatacja, która w konsekwencji doprowadzi do przeciążenia podzespołów klimatyzacji.

2) Klimatyzacja ma chłodzić pomieszczenie, a nie całą ulicę!

Niestety – niektórzy nie widzą nic niestosownego w tym, że sprężarka pracuje na pełnych obrotach, a jednocześnie otwarte jest okno. W tym momencie klimatyzator robi podwójną robotę, by utrzymać żądaną temperaturę. I jak zwykle: nadmierny pobór mocy i przeciążenie. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o zamykaniu okien i drzwi, a także wskazane jest stosowanie rolet zewnętrznych, odbijających promienie słoneczne.

3) Klimatyzacja to nie fortepian!

Na zbyt częste zmiany parametrów ustawień narażona jest przede wszystkim klimatyzacja w biurze, gdzie użytkowników potrafi być dużo, a przyciski pilota wykazują po roku ślady zużycia większe, niż klawisze fortepianu Rubinsztajna. To się potrafi kończyć błędnymi zapisaniami ustawień, koniecznością resetowania, a w skrajnych sytuacjach – usterkami modułu sterowania.

4) Filtry należy czyścić lub wymieniać!

Filtry w klimatyzacji są po to, by pochłaniały zanieczyszczenia z powietrza. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy filtr jest dla urządzenia obciążeniem. Oczywiście wziętym pod uwagę przez producenta, niemniej fakt pozostaje faktem. Dopóki zużycie filtra nie przekracza normy, to sytuacja jest pod kontrolą. Jeżeli jednak filtr staje się zbyt brudny, to opór dla przepływu powietrza jest zbyt duży. Co wówczas? Stara piosenka: nadmierny pobór mocy i przeciążenie.

5) Przeglądy należy robić regularnie!

Klimatyzacja to urządzenie złożone. A tym samym wymaga cyklicznych przeglądów, wykonywanych przez profesjonalny serwis klimatyzacji. Podczas takiego przeglądu zazwyczaj przeprowadzana jest dezynfekcja, ale przede wszystkim rutynowo sprawdzany jest stan wszystkich newralgicznych podzespołów. I jeżeli sytuacja tego wymaga, dokonuje się stosownych napraw, korekt lub wymiany elementów. To jest absolutnie niezbędne, jeżeli chcemy, by nasza klimatyzacja pracowała długo i sprawnie. Zaniedbanie kwestii przeglądów to częsty grzech użytkowników klimatyzacji domowej, bo w firmach zazwyczaj podchodzi się do tego rygorystycznie.

Powyższe zasady warto wziąć sobie do serca. Bo nie jest sztuką MIEĆ. Sztuką jest odpowiednio zadbać o to, by MIEĆ JAK NAJDŁUŻEJ.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Gdy sąsiad kopciuchem życie Ci zatruwa…

Gdy sąsiad kopciuchem życie Ci zatruwa…

Strona główna - Baza wiedzy - Gdy sąsiad kopciuchem życie Ci zatruwa…Gdy sąsiad kopciuchem życie Ci zatruwa… Z pomocą przychodzi wentylacja mechaniczna!Pewien polityk (nieważne, który – być może zmyśliliśmy to sobie) oświadczył publicznie, że tej zimy trzeba palić...

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną?

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną?

Strona główna - Baza wiedzy - Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną?Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną? I na odwrót?Tego typu pytania często zadają klienci, chcąc wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie do domu, biura, sklepu czy...

Bruzdy i wnęki przy instalacjach

Bruzdy i wnęki przy instalacjach

Strona główna - Baza wiedzy - Bruzdy i wnęki przy instalacjachBruzdy i wnęki przy instalacjachPlanując wykonanie instalacji, takiej jak np. klimatyzacja kanałowa, wentylacja mechaniczna, pompa ciepła etc., należy liczyć się z faktem mniejszych lub większych ingerencji...