5 zasad, jak poprawnie korzystać z klimatyzacji w domu lub biurze
1) Klimatyzacja to nie lodówka!
Gdy przychodzą upały, to niektórzy zaczynają tęsknić za listopadową aurą. Nieważne, że trzęśli się wtedy z zimna – nastawiają niemal lodowaty nawiew, poniżej 20°C. To jest niezdrowe i dla człowieka, i dla urządzenia, bo pracuje ono w ekstremalnych warunkach. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa od warunków za oknem o więcej, niż 7 stopni. To wystarczy, by poczuć orzeźwiającą różnicę, nawet, gdy z nieba leje się żar. Nadmierne schładzanie pomieszczeń to nadmierna eksploatacja, która w konsekwencji doprowadzi do przeciążenia podzespołów klimatyzacji.
2) Klimatyzacja ma chłodzić pomieszczenie, a nie całą ulicę!
Niestety – niektórzy nie widzą nic niestosownego w tym, że sprężarka pracuje na pełnych obrotach, a jednocześnie otwarte jest okno. W tym momencie klimatyzator robi podwójną robotę, by utrzymać żądaną temperaturę. I jak zwykle: nadmierny pobór mocy i przeciążenie. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o zamykaniu okien i drzwi, a także wskazane jest stosowanie rolet zewnętrznych, odbijających promienie słoneczne.
3) Klimatyzacja to nie fortepian!
Na zbyt częste zmiany parametrów ustawień narażona jest przede wszystkim klimatyzacja w biurze, gdzie użytkowników potrafi być dużo, a przyciski pilota wykazują po roku ślady zużycia większe, niż klawisze fortepianu Rubinsztajna. To się potrafi kończyć błędnymi zapisaniami ustawień, koniecznością resetowania, a w skrajnych sytuacjach – usterkami modułu sterowania.
4) Filtry należy czyścić lub wymieniać!
Filtry w klimatyzacji są po to, by pochłaniały zanieczyszczenia z powietrza. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy filtr jest dla urządzenia obciążeniem. Oczywiście wziętym pod uwagę przez producenta, niemniej fakt pozostaje faktem. Dopóki zużycie filtra nie przekracza normy, to sytuacja jest pod kontrolą. Jeżeli jednak filtr staje się zbyt brudny, to opór dla przepływu powietrza jest zbyt duży. Co wówczas? Stara piosenka: nadmierny pobór mocy i przeciążenie.
5) Przeglądy należy robić regularnie!
Klimatyzacja to urządzenie złożone. A tym samym wymaga cyklicznych przeglądów, wykonywanych przez profesjonalny serwis klimatyzacji. Podczas takiego przeglądu zazwyczaj przeprowadzana jest dezynfekcja, ale przede wszystkim rutynowo sprawdzany jest stan wszystkich newralgicznych podzespołów. I jeżeli sytuacja tego wymaga, dokonuje się stosownych napraw, korekt lub wymiany elementów. To jest absolutnie niezbędne, jeżeli chcemy, by nasza klimatyzacja pracowała długo i sprawnie. Zaniedbanie kwestii przeglądów to częsty grzech użytkowników klimatyzacji domowej, bo w firmach zazwyczaj podchodzi się do tego rygorystycznie.
Powyższe zasady warto wziąć sobie do serca. Bo nie jest sztuką MIEĆ. Sztuką jest odpowiednio zadbać o to, by MIEĆ JAK NAJDŁUŻEJ.

NOWOŚĆ:
Może Cię również zainteresować:
Ekologiczna klimatyzacja
Strona główna - Baza wiedzy - Ekologiczna klimatyzacja:Ekologiczna klimatyzacja: Mniejszy pobór, mniejsza emisja, mniejsze rachunki!Klimatyzacja na ogół kojarzy nam się z jakimś ekstra wydatkiem stałym (nie licząc kosztów instalacyjnych). Chcemy mieć chłodek, a więc...
Dofinansowanie do klimatyzatora? Jak najbardziej!
Strona główna - Baza wiedzy - Dofinansowanie do klimatyzatora? Jak najbardziej!Dofinansowanie do klimatyzatora? Jak najbardziej! Przyzwyczailiśmy się myśleć, że klimatyzacja w domu lub w mieszkaniu jest luksusem. Skoro więc kogoś stać na taki luksus, to niech płaci i...
Przegląd i serwis pomp ciepła
Strona główna - Baza wiedzy - Przegląd i serwis pomp ciepłaPrzegląd i serwis pomp ciepłaPompa ciepła zaliczana jest do urządzeń niemalże bezobsługowych. Z naciskiem na „niemalże”. Nie wymyślono bowiem jeszcze takich maszyn, które nie wymagałyby okresowych przeglądów...