Strona głównaBaza wiedzyA jednak – zakaz używania pieców gazowych zbliża się!

A jednak – zakaz używania pieców gazowych zbliża się!

zakaz używania pieców gazowych

Europejska walka ze smogiem i emisją gazów cieplarnianych trwa i trwać będzie. Nie tylko trwa, ale się rozpędza, ponieważ lobbing proekologiczny w Parlamencie Europejskim został dodatkowo wzmocniony względami bezpieczeństwa, wynikającymi z wojny w Ukrainie i związanego z tym kryzysu energetycznego. Spać spokojnie mogą dziś tylko ci, którzy już zainwestowali, bądź planują zainwestować w naprawdę bezemisyjne metody ogrzewania, takie jak pompa ciepła.

Co wiemy na pewno, czyli Pakiet Fit for 55

W telegraficznym skrócie – jest to zbiór opracowanych przepisów klimatycznych, opublikowanych przez PE 14 lipca 2021 roku. Na tym etapie teoretycznie wciąż jeszcze znajdujemy się w chwili obecnej. Z tego pakietu nie wynikają jednoznacznie żadne natychmiastowe zakazy instalacji nowych pieców gazowych  – przynajmniej w Polsce. Są to bowiem projekty wymagające uzgodnień na szczeblach poszczególnych państw członkowskich UE oraz w samym Parlamencie Europejskim. Główny nacisk jest tam położony na spalanie węgla, ale planowane i długofalowe zmiany dotyczą wszystkich paliw kopalnych. Z artykułem dotyczącym Pakietu Fit for 55 można zapoznać się TUTAJ.

Czego możemy być NIEMAL pewni?

Jeżeli ktoś się łudził, że walka z emisją spalin oraz gazów cieplarnianych zatrzyma się na redukcji zużycia najbardziej trujących kopalin, czyli węgla, to znaczy, że niestety był naiwny. Unia Europejska dąży do wyeliminowania (lub drastycznej redukcji) praktycznie wszelkich paliw kopalnych, choć jest rzeczą oczywistą, że proces ten wymaga czasu i wielu nakładów. Ale oto doszedł nam nowy czynnik, będący swoistym katalizatorem przyśpieszającym reakcję – wojna w Ukrainie. Ta wojna ma wiele aspektów i nie ma sensu ich tu wszystkich poruszać. Na pewno jednak dla Unii Europejskiej jest rzeczą niedopuszczalną, by jeden dyktator szantażował Europę, trzymając w ręku dźwignię jej bezpieczeństwa energetycznego. A tak się składa, że Rosja jest potęgą, jeśli chodzi o zaopatrzenie całego kontynentu w gaz. I jest w stanie sprawić, że już najbliższej zimy Europa zacznie marznąć. Dlatego PE zapowiada już teraz szybsze wdrażanie projektów (takim jest REPowerEU, jako kontynuacja Fit for 55), które praktycznie uniemożliwią instalację nowych pieców gazowych w gospodarstwach jednorodzinnych – także w Polsce. O konkretnych datach wprowadzania zaostrzeń dowiemy się wkrótce i z pewnością nie będą to daty zbyt odległe.

Czego możemy się spodziewać?

Logicznej konsekwencji – to na pewno. Spójrzmy, jak przebiegała sytuacja z węglem:

  • zapowiedź wprowadzania zmian i redukcji;
  • publikacje kolejnych przepisów, zaostrzających limity emisji;
  • zakaz montażu nowych pieców;
  • nakaz wymiany kopciuchów na modele mniej emisyjne.

I tutaj warto zadać pytanie: czy w grupie użytkowników, objętych nakazem wymiany pieca węglowego, są posiadacze sprawnych i stosunkowo nowych kotłów? Owszem, są. Ponieważ zlekceważyli rozwój sytuacji i sobie takie kotły zamontowali, gdy jeszcze było można, bo były najtańsze. A teraz muszą je wymienić. Dokładnie w takiej samej sytuacji mogą za kilka lat znaleźć się osoby, które teraz decydują się na instalację pieca gazowego. 

Dlaczego pompa ciepła i rekuperacja są najbezpieczniejsze?

Przede wszystkim dlatego, że nie spalają niczego. I dokładnie w tym kierunku będzie zmierzać gospodarka europejska, inwestując w coraz nowocześniejsze technologie. Już teraz nowoczesne pompy ciepła są w stanie zapewnić ogrzewanie, nawet przy dość silnych mrozach. Ich wydajność w porównaniu do modeli sprzed kilku lat wzrosła znacznie i obecnie zapewniają pełne bezpieczeństwo cieplne każdego budynku postawionego w zgodzie z aktualnymi standardami termoizolacyjnymi. Czy wobec tego instalacja pieca gazowego w nowo budowanym domu ma jeszcze sens? Na to pytanie każdy niech już odpowie sobie sam.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Strona główna - Baza wiedzy - Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Rok 2024 zaczął się dla nas wyjątkowo pomyślnie: firma CLIMACITY awansowała do rangi autoryzowanego serwisu klimatyzatorów HAIER. To jest przede wszystkim bardzo...

Czyste powietrze z klimatyzatora!

Czyste powietrze z klimatyzatora!

Strona główna - Baza wiedzy - Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?Na przykładzie modelu GE APPLIANCES PRIME + O tym, że klimatyzatory schładzają powietrze, wiedzą wszyscy. Ale o tym, że filtrują, w jaki sposób...