Strona głównaBaza wiedzyCo decyduje o bezgłośnej rekuperacji?

Co decyduje o bezgłośnej rekuperacji?

Rekuperacja ma coś wspólnego z recyklingiem, a informuje nas o tym przedrostek re-, oznaczający, że coś do nas powraca. W recyklingu mamy odzysk surowców, natomiast w rekuperacji – odzysk ciepła. Ciepło jest zbyt cenne, by je „wyrzucać”, a więc idea rekuperacji jest bezdyskusyjnie słuszna. Proces jest jednak mechaniczny, a mechanika generuje dźwięk, czyli hałas. Do szczęścia potrzebujemy więc jak najsprawniejszej rekuperacji, przy jak najniższym poziomie hałasu.

…Nie trzeba długo przekonywać nikogo, kto ceni sobie oszczędność, ekologię oraz komfort. To są czynniki, które decydują o tym, że rekuperacja jest inwestycją opłacalną. Ale nie może istnieć komfort bez cichej pracy rekuperatora. Droga do tego celu przebiega trzema etapami, z których każdy jest jednakowo ważny:

  • prawidłowo wykonany projekt rekuperacji,
  • wybór właściwego modelu rekuperatora,
  • bezbłędnie przeprowadzony montaż.

Dlatego też zarówno planowanie, jak i realizacja instalacji rekuperacyjnej, powinny zostać powierzone rzetelnemu i solidnemu serwisowi technicznemu.

 

Co mówią normy?

Natężenie hałasu w budynkach mieszkalnych nie może przekraczać:

  • 40 dB(A) – dla pomieszczeń użytkowych (kuchnie, toalety etc.);
  • 35 dB(A) w dzień i 25 dB (A) w nocy – dla pomieszczeń sypialnych.

Reguluje to norma PN-87/B-02151/02. To, czy będzie nam przeszkadzać jakiś dźwięk, czy też nie, jest sprawą indywidualną, natomiast zgodność z obowiązującą normą to podstawa, by w razie przekroczenia poziomu hałasu dochodzić swoich praw. To jest dość istotna sprawa, ponieważ jeśli kogoś będzie irytować dźwięk oscylujący w granicach normy, to oczywiście istnieją sposoby na osiągnięcie jeszcze niższych wartości, ale droga prawna pozostawia pole działania tylko dla przekroczonych oficjalnych norm. 

A jaki jest faktyczny hałas rekuperatora?

I tu od razu należy wyjaśnić, że większość dostępnych na rynku modeli PRZEKRACZA POWYŻSZE NORMY, generując moc akustyczną rzędu 50-60 dB(A). Czy jest się czego bać? Nie, ponieważ są to wartości podawane „na surowo”, czyli mierzone w bezpośrednim sąsiedztwie pracujących podzespołów. A przecież wiadomo, że nie postawimy sobie centrali przy łóżku. Teraz do akcji wchodzi szereg czynników, a więc:

To co decyduje o cichej rekuperacji?

  •  Odpowiedni model rekuperatora, czyli taki, który będzie sobie pracował w optymalnym zakresie ok. 70% wydajności urządzenia. Zbyt mocny może mieć już w papierach wyższe parametry akustyczne, a zbyt słaby będzie rzęził na najwyższych obrotach.
  • Odpowiednia średnica przewodów wentylacyjnych, aby przepływ powietrza nie przekraczał bariery 3-4 m/s.
  • Odpowiednie rozplanowanie całej instalacji oraz umiejscowienie centrali w pomieszczeniu nieprzylegającym bezpośrednio do sypialni (o ile to możliwe) i najlepiej wytłumionym.
  • Zastosowanie tłumików hałasu, odpowiednich dla konkretnego odcinka instalacji, zarówno przed, jak i za centralą.
  • Prawidłowy montaż wszystkich elementów, gwarantujący ich ścisłe dopasowanie i brak jakichkolwiek luzów.

Jak widać, wszystko powinno być odpowiednie i prawidłowe. To prowadzi do jednoznacznej konkluzji, że odpowiedni i prawidłowy powinien być także wybór serwisu technicznego, który zajmuje się instalacją rekuperacji od A do Z.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Klimatyzacja w pokoju dziecka

Klimatyzacja w pokoju dziecka

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w pokoju dzieckaKlimatyzacja w pokoju dzieckaNiektórzy rodzice (lub przyszli rodzice), planując montaż klimatyzacji w domu, zastanawiają się, czy dobrym pomysłem jest klimatyzowanie pokoju dziecka. Żeby ten problem...

Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkania

Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkania

Strona główna - Baza wiedzy - Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkaniaNaprawdę cichy klimatyzator do mieszkaniaKto mieszka w bloku, ten doskonale wie, jak rozchodzą się hałasy – szczególnie w pionie. A już klatka schodowa to w zasadzie jedno wielkie pudło...

Ekologiczna klimatyzacja

Ekologiczna klimatyzacja

Strona główna - Baza wiedzy - Ekologiczna klimatyzacja:Ekologiczna klimatyzacja: Mniejszy pobór, mniejsza emisja, mniejsze rachunki!Klimatyzacja na ogół kojarzy nam się z jakimś ekstra wydatkiem stałym (nie licząc kosztów instalacyjnych). Chcemy mieć chłodek, a więc...