Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną?
I na odwrót?
Aby rzecz uprościć…
…Przyjrzyjmy się poszczególnym, najistotniejszym korzyściom z posiadania klimatyzacji oraz wentylacji mechanicznej. Tę ostatnią połączymy dodatkowo z rekuperacją, bo to najsensowniejszy układ w dobie kryzysu energetycznego. Wiadomo, że jeśli decydujemy się na instalację jakiegoś systemu, to robimy to z myślą o konkretnych efektach. I to właśnie te efekty (lub ich brak) powinny mieć ostateczny wpływ na podjęcie decyzji.
Wymiana powietrza
Absolutnie wygrywa wentylacja mechaniczna, bo do tego ona jest, aby odprowadzać na zewnątrz stare powietrze, a w to miejsce pompować świeże. Klimatyzacja natomiast jest obiegiem zamkniętym. No i oczywiście równolegle musi funkcjonować z nią sprawna wentylacja grawitacyjna.
Chłodzenie powietrza
Tu bezkonkurencyjna jest klimatyzacja, ponieważ służy ona przede wszystkim do tego. Ustawiamy żądaną temperaturę i taką otrzymujemy. Niemniej również i wentylacja mechaniczna potrafi w pewnych warunkach dać lekkie poczucie chłodu. Szczególnie, jeśli wlot powietrza umiejscowiony jest w zacienionym miejscu. Wówczas, podczas upałów, ożywczy powiew chłodniejszego i świeżego powietrza da z pewnością kilka stopni różnicy.
Oczyszczanie i wzbogacanie powietrza
Pod tym kątem zarówno klimatyzacja, jak i wentylacja mechaniczna mogą działać zamiennie. Obydwa systemy są zwykle wyposażone w niezwykle skuteczne filtry HEPA, a dodatkowo z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania biobójcze, eliminujące z nawiewanego powietrza drobnoustroje (bakterie, grzyby, wirusy, etc.). Możliwe jest także w obu systemach dodatkowe wzbogacanie powietrza zapachami, a nawet witaminami.
Ogrzewanie powietrza
Wentylacja mechaniczna w połączeniu z rekuperacją zapewni nam odzysk ciepła na wymienniku krzyżowym. W okresie wiosna – jesień może to być nawet wystarczające źródło ciepła. W okresie zimowym natomiast zredukuje nam koszty ogrzewania o mniej więcej połowę. Z kolei nowoczesna klimatyzacja może być wzbogacona o funkcję ogrzewania elektrycznego, które jednak najtańsze nie jest. Ale wiosną i jesienią, gdy w grę wchodzi lekkie dogrzanie, to jest bardzo wygodne rozwiązanie. W okresie zimowym natomiast wskazane jest inne – podstawowe źródło ciepła, a ogrzewanie z klimatyzacji może być wówczas wariantem rezerwowym.
Regulacja wilgotności powietrza
Również i w zakresie regulacji wilgotności oba systemy, czyli klimatyzacja oraz wentylacja mechaniczna mogą działać zamiennie. Efektywność działania w tym zakresie jest już raczej kwestią wydajności danego modelu, niż wyboru pomiędzy klimatyzacją, a wentylacją mechaniczną.
Jak widać, istnieją pewne funkcje, w które wyposażone są zarówno systemy klimatyzacji, jak i wentylacji mechanicznej. W pełni zamienne jednak nie są, ponieważ klimatyzacja nie wymieni nam powietrza na świeże, a wentylacja nam go nie schłodzi do wymaganej temperatury. Uniwersalnym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie klimatyzacji połączonej z rekuperacją (a więc i z wentylacją mechaniczną). Projekt takiego systemu powinna wykonać doświadczona firma i powinien powstać jeszcze na etapie projektowania domu.

NOWOŚĆ:
Może Cię również zainteresować:
Klimatyzacja w restauracji lub kawiarni…
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w restauracji lub kawiarni…Klimatyzacja w restauracji lub kawiarni……A także w barze, pubie, czy jakimkolwiek innym lokalu gastronomicznym – to temat dość specyficzny i obszerny, ale postaramy się go przybliżyć. Naturalnie...
Klimatyzacja w firmie – 5 powodów DLACZEGO WARTO?
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w firmie – 5 powodów DLACZEGO WARTO? Klimatyzacja w firmie – 5 powodów DLACZEGO WARTO? Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i wciąż jeszcze nie zdecydowałeś się na zainstalowanie klimatyzacji w swojej firmie, to przeczytaj poniższy...
Inteligentny dom – sterowanie Wi-Fi w kontekście klimatyzacji
Strona główna - Baza wiedzy - Inteligentny dom – sterowanie Wi-Fi w kontekście klimatyzacjiInteligentny dom – sterowanie Wi-Fi w kontekście klimatyzacjiInteligentny dom to pojęcie, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Wraz z rozwojem technologii...