Strona głównaBaza wiedzyCzy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną?

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną?

I na odwrót?

Tego typu pytania często zadają klienci, chcąc wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie do domu, biura, sklepu czy zakładu pracy. Generalnie są to dwa różne systemy, wykonujące różną pracę, choć posiadają pewne cechy wspólne. Gdybyśmy bazowali wyłącznie na cechach wspólnych, to tak: w pewnym zakresie są to zamienniki. Aczkolwiek w ogólnym pojęciu nie uznaje się tych systemów za zamienne.

Aby rzecz uprościć…

…Przyjrzyjmy się poszczególnym, najistotniejszym korzyściom z posiadania klimatyzacji oraz wentylacji mechanicznej. Tę ostatnią połączymy dodatkowo z rekuperacją, bo to najsensowniejszy układ w dobie kryzysu energetycznego. Wiadomo, że jeśli decydujemy się na instalację jakiegoś systemu, to robimy to z myślą o konkretnych efektach. I to właśnie te efekty (lub ich brak) powinny mieć ostateczny wpływ na podjęcie decyzji.

Wymiana powietrza

Absolutnie wygrywa wentylacja mechaniczna, bo do tego ona jest, aby odprowadzać na zewnątrz stare powietrze, a w to miejsce pompować świeże. Klimatyzacja natomiast jest obiegiem zamkniętym. No i oczywiście równolegle musi funkcjonować z nią sprawna wentylacja grawitacyjna.

Chłodzenie powietrza

Tu bezkonkurencyjna jest klimatyzacja, ponieważ służy ona przede wszystkim do tego. Ustawiamy żądaną temperaturę i taką otrzymujemy. Niemniej również i wentylacja mechaniczna potrafi w pewnych warunkach dać lekkie poczucie chłodu. Szczególnie, jeśli wlot powietrza umiejscowiony jest w zacienionym miejscu. Wówczas, podczas upałów, ożywczy powiew chłodniejszego i świeżego powietrza da z pewnością kilka stopni różnicy.

Oczyszczanie i wzbogacanie powietrza

Pod tym kątem zarówno klimatyzacja, jak i wentylacja mechaniczna mogą działać zamiennie. Obydwa systemy są zwykle wyposażone w niezwykle skuteczne filtry HEPA, a dodatkowo z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania biobójcze, eliminujące z nawiewanego powietrza drobnoustroje (bakterie, grzyby, wirusy, etc.). Możliwe jest także w obu systemach dodatkowe wzbogacanie powietrza zapachami, a nawet witaminami.

Ogrzewanie powietrza

Wentylacja mechaniczna w połączeniu z rekuperacją zapewni nam odzysk ciepła na wymienniku krzyżowym. W okresie wiosna – jesień może to być nawet wystarczające źródło ciepła. W okresie zimowym natomiast zredukuje nam koszty ogrzewania o mniej więcej połowę. Z kolei nowoczesna klimatyzacja może być wzbogacona o funkcję ogrzewania elektrycznego, które jednak najtańsze nie jest. Ale wiosną i jesienią, gdy w grę wchodzi lekkie dogrzanie, to jest bardzo wygodne rozwiązanie. W okresie zimowym natomiast wskazane jest inne – podstawowe źródło ciepła, a ogrzewanie z klimatyzacji może być wówczas wariantem rezerwowym.

Regulacja wilgotności powietrza

Również i w zakresie regulacji wilgotności oba systemy, czyli klimatyzacja oraz wentylacja mechaniczna mogą działać zamiennie. Efektywność działania w tym zakresie jest już raczej kwestią wydajności danego modelu, niż wyboru pomiędzy klimatyzacją, a wentylacją mechaniczną.

 Jak widać, istnieją pewne funkcje, w które wyposażone są zarówno systemy klimatyzacji, jak i wentylacji mechanicznej. W pełni zamienne jednak nie są, ponieważ klimatyzacja nie wymieni nam powietrza na świeże, a wentylacja nam go nie schłodzi do wymaganej temperatury. Uniwersalnym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie klimatyzacji połączonej z rekuperacją (a więc i z wentylacją mechaniczną). Projekt takiego systemu powinna wykonać doświadczona firma i powinien powstać jeszcze na etapie projektowania domu.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Strona główna - Baza wiedzy - Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Rok 2024 zaczął się dla nas wyjątkowo pomyślnie: firma CLIMACITY awansowała do rangi autoryzowanego serwisu klimatyzatorów HAIER. To jest przede wszystkim bardzo...

Czyste powietrze z klimatyzatora!

Czyste powietrze z klimatyzatora!

Strona główna - Baza wiedzy - Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?Na przykładzie modelu GE APPLIANCES PRIME + O tym, że klimatyzatory schładzają powietrze, wiedzą wszyscy. Ale o tym, że filtrują, w jaki sposób...

Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?

Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?

Strona główna - Baza wiedzy - Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?Zakupiliśmy klimatyzację. Zleciliśmy jej montaż, przeczytaliśmy instrukcję, uruchomiliśmy – działa! Działa i zapewnia nam wszystko, czego sobie...