Strona głównaBaza wiedzyCzy klimatyzacja wpływa na wilgotność powietrza?

Czy klimatyzacja wpływa na wilgotność powietrza?

Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniu to gwarancja nie tylko dobrego samopoczucia. Poziom wilgotności powietrza ma wpływ także na nasze zdrowie, na zdrowie zwierząt domowych, kondycję roślin doniczkowych oraz na ogólny stan pomieszczenia – mebli, sprzętu i wykończeń. W utrzymaniu prawidłowej wilgotności może pomóc klimatyzacja.

Co to znaczy „prawidłowa” wilgotność?

Prawidłowa, czyli mieszcząca się w pewnej, uogólnionej normie. Ta norma to przedział pomiędzy 40 a 60%. Oczywiście są poszczególne osoby, które będą komfortowo czuć się na dolnym lub górnym pograniczu tej normy, niemniej dla większości ludzi (a także dla zwierząt i roślin domowych oraz sprzętów) jest to przedział optymalny. Warto dodać, że latem na ogół nie grozi nam przesuszenie powietrza w mieszkaniu lub biurze – już prędzej możemy spodziewać się nadmiernej wilgotności, szczególnie, gdy przytrafiają się burze. Z kolei zimą wilgotność spada do dolnych granic za sprawą ogrzewania, które wysusza powietrze.

Gdy jest zbyt wilgotno…

…To w mieszkaniu zaczyna tętnić życie, bo w końcu woda jest podstawą życia. Ale chyba nikt nie tęskni za zbyt bogatym rozwojem takiego życia w mieszkaniu, bo mowa tu o pleśni i innych grzybach, pierwotniakach, bakteriach, wirusach i wszelkiego typu innych „żyjątkach”. To ma oczywiście niebagatelny wpływ na zdrowie osób przebywających w takich pomieszczeniach. Wilgoć ponadto niszczy praktycznie wszystko, co napotka na swej drodze, włącznie z surową konstrukcją budynku.

Gdy jest zbyt sucho…

…To zaczynają się irytujące (i niebezpieczne dla elektronicznych urządzeń) wyładowania elektrostatyczne. Łzawią oczy, drapie w gardle, wysusza się cera, włosy stają się łamliwe, pięknie rozwija się kurz oraz bytujące w nim roztocza. Większość domowych roślin także nie przepada za zbyt suchym powietrzem, co widać na pierwszy rzut oka, po ich wyglądzie.

Czy klimatyzacja reguluje wilgotność powietrza?

W dosłownym tego słowa znaczeniu – taką funkcję posiadają najnowocześniejsze modele, które są wyposażone w higrostaty. Niemniej, praktycznie każdy klimatyzator w większym lub mniejszym stopniu pozwala na utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza. Zależy to naturalnie od mocy przepływu powietrza danego modelu. Większą skuteczność w tym zakresie ma z pewnością klimatyzacja kanałowa.

Klimatyzator latem obniża wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Jest to funkcja nader pożądana, gdyż latem właśnie jest często zbyt wilgotno. Para wodna, zawarta w powietrzu, zostaje skroplona podczas jego obiegu i w ten sposób powietrze jest osuszane. Nie istnieje praktycznie żadne ryzyko, że w ten sposób przesuszymy powietrze. Natomiast w dużym stopniu pozwoli to na utrzymanie optymalnego przedziału wilgotności.

A jak zadbać o nawilżenie powietrza w sezonie grzewczym?

Typowy klimatyzator z funkcją ogrzewania utrzyma nam ciepło w pomieszczeniu przy lekkich chłodach – wówczas jednak wilgotność powietrza raczej nie wymaga korekty. Ale jeżeli potraktujemy to, jako rozwiązanie wspomagające przy temperaturach prawdziwie zimowych, we współpracy z innym źródłem ciepła, to wówczas klimatyzator może zostać wyposażony w nawilżacz, który zadba o to, by powietrze w pomieszczeniu nam nadmiernie nie wysychało. To już jest dobre rozwiązanie, ale jeśli chcemy zadbać przy tym o efektywność, to tutaj kłaniają się takie rozwiązania, jak pompa ciepła oraz rekuperacja. Większość systemów tego typu posiada funkcję nawilżania, bądź też możliwość doinstalowania nawilżacza. Istnieje także opcja regulacji poziomu nawilżania.

Jak więc widać, klimatyzator może zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza przez cały rok.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Strona główna - Baza wiedzy - Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Rok 2024 zaczął się dla nas wyjątkowo pomyślnie: firma CLIMACITY awansowała do rangi autoryzowanego serwisu klimatyzatorów HAIER. To jest przede wszystkim bardzo...