Strona głównaBaza wiedzyCzy pompę ciepła można zamontować w istniejącym domu?

Czy pompę ciepła można zamontować w istniejącym domu?

Konkretne pytanie i konkretna odpowiedź – TAK. Tak, ale… Bo zawsze jest jakieś „ale”… Gdy bowiem budujemy dom z pompą ciepła, to wszystko nam ładnie współgra już na etapie projektu. Natomiast w przypadku remontu domu, musimy liczyć się z już istniejącymi warunkami. Na szczęście istnieje cały pakiet różnych rozwiązań, które można dostosować zarówno do samego budynku, jak i do całej działki. Zerknijmy najpierw na sytuację na posesji…

Jeżeli nie chcesz niszczyć niczego na działce…

To optymalnym wyjściem będzie pompa ciepła typu powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Tego typu pompy nie wymagają żadnych gruntowych instalacji, więc posesja pozostanie nienaruszona. Są też inwestycyjnie najtańsze i proste w realizacji, jak zwykła klimatyzacja. Minusem jest spadek ich efektywności przy ostrzejszych chłodach, więc rozsądek podpowiada, aby mieć w zanadrzu alternatywne źródło ciepła (np. solary).

Mała działka, ale można kopać…

Jeśli nie da się wszerz, to trzeba wgłąb. Zapraszamy na posesję specjalny pojazd, który wykonuje nam odwierty na głębokość kilkudziesięciu metrów. Następnie w owe „dziurki” zostają wpuszczone rury, wypełnione niezamarzającym płynem. To jest opcja dla posiadaczy zasobnego portfela, ale ma zasadniczy plus – minimalne koszty eksploatacji i wysoka efektywność grzewcza.

Duża (najlepiej podmokła) działka i można kopać…

Skoro można, to „ryjemy” kilkaset metrów kwadratowych! Ale spokojnie – tym razem płytko (na ok. 1,5 m) i koszty są umiarkowane. Kolektor poziomy to opcja dla tych, którzy mogą poświęcić ładny kawałek gruntu, który oczywiście będzie można potem zagospodarować. Koszty eksploatacyjne oraz efektywność – nadal na satysfakcjonującym poziomie.

A gdy mamy na działce staw…

…Albo chcemy takowy mieć, to już po prostu bajka, bo na dnie można zainstalować kolektor poziomy. A ponieważ woda jest lepszym nośnikiem ciepła, niż grunt, to wydajność takiej pompy ciepła będzie wyższa, niż w przypadku kolektora poziomego w gruncie.

Wejdźmy teraz do domu

Najkorzystniejszym wariantem dla pomp ciepła jest ogrzewanie płaszczyznowe (podłoga, sufit, ściany). To oczywiście wymaga generalnego remontu, ale przyjmujemy zasadę – im większa płaszczyzna, tym efektywniejsze i tańsze ogrzewanie. I tutaj w zasadzie kłania się istota sprawy, że inwestycja w pompę ciepła w istniejącym już budynku będzie miała największy sens, jeżeli planujemy kapitalny remont tegoż budynku. Jeżeli natomiast nie chcemy ruszać ani podłóg, ani ścian, ani sufitów, tylko chcemy wykorzystać już istniejącą instalację grzewczą, by zasilić ją pompą ciepła, to także jest to możliwe. Ale najpierw musiałby dokonać fachowej oceny specjalista, by wyliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło. W grę wchodzą takie rozwiązania, jak pompa ciepła wysokotemperaturowa, klimakonwektory zamiast tradycyjnych grzejników, albo zastosowanie systemu biwalentnego, czyli połączenia pompy ciepła z innym źródłem ciepła (solar, kominek, kocioł etc.). Ten ostatni wariant jest dość popularny z racji tego, że zimy są już od kilkunastu lat stosunkowo łagodne i liczba dni z naprawdę ostrym mrozem jest w skali roku niewielka. Dlatego pompa ciepła, nawet podłączona do zwykłych grzejników, jest w stanie ogrzać cały dom przez większą część sezonu grzewczego.

I na koniec: po co nam w ogóle pompa ciepła?

Tak w skrócie:

  • bo nie kopci,
  • bo jest tania w utrzymaniu,
  • bo koszty ogrzewania są niskie,
  • bo jest wygodna w obsłudze (niemal bezobsługowa),
  • bo koszty jej instalacji można znacząco zredukować dzięki dotacjom.
mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!

CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!

Strona główna - Baza wiedzy - CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!Z ogromną radością i satysfakcją informujemy wszystkich naszych obecnych oraz przyszłych Klientów, że...

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...