Strona głównaBaza wiedzyDofinansowanie do klimatyzatora? Jak najbardziej!

Dofinansowanie do klimatyzatora? Jak najbardziej!

 Przyzwyczailiśmy się myśleć, że klimatyzacja w domu lub w mieszkaniu jest luksusem. Skoro więc kogoś stać na taki luksus, to niech płaci i niech ma, tak? STOP! To jest stereotyp, który już nie obowiązuje. Żyjemy w naprawdę ciekawych czasach i trzeba umieć się w nich odnaleźć. Planujesz zakup klimatyzatora? Planuj rozsądnie, a odzyskasz część pieniędzy!

Nowoczesne klimatyzatory również GRZEJĄ, a więc…

…Są źródłem ciepła – sprawa prosta. Teraz wystarczy tylko uzmysłowić sobie pewien istotny fakt: w jaki sposób klimatyzator, oprócz schładzania, potrafi także ogrzewać pomieszczenie? A w taki sposób, że klimatyzator to nic innego, jak pompa ciepła, typu: powietrze – powietrze. Idąc dalej tym torem, wszelkie przepisy, dotyczące pomp ciepła, mają zastosowanie również w przypadku klimatyzatorów. Również i te, które decydują o przyznaniu dofinansowania z tytułu modernizacji ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Niezmiennym priorytetem we wszystkich programach, regulujących tego typu dotacje, pozostaje obniżenie emisji spalin. Ale niemalże równolegle podąża za tym kwestia energooszczędności. Klimatyzator z funkcją ogrzewania spełnia obydwa te kryteria, a więc może być i JEST podstawą, by ubiegać się o dofinansowanie.

Jakie dofinansowanie?

Program Mój Prąd – dla posiadaczy fotowoltaiki w systemie net-bilingu

Do zakupu klimatyzatora z funkcją grzania przysługuje dofinansowanie w wys. do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 4400 zł. 

Program Czyste Powietrze – dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych

Tutaj mamy trzy poziomy dofinansowania w zależności od kryterium dochodowego beneficjentów:

  • podstawowy – do 40% kosztów, maksymalnie 4400 zł;
  • podwyższony – do 70% kosztów, maksymalnie 7800 zł;
  • najwyższy – do 100% kosztów, maksymalnie 11100 zł.

Program Moje Ciepło – dla właścicieli (oraz indywidualnych inwestorów) domów o podwyższonym standardzie energetycznym

Tu może szybkie wyjaśnienie: chodzi o takie domy, gdzie wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) wynosi maksymalnie 55 kWh. Stare budownictwo może raczej mieć z tym problem. Tego typu budynki powstają stosunkowo od niedawna i wszystko musi być potwierdzone stosowną dokumentacją. Ale jeśli ktoś planuje sobie taki dom wybudować, to powinien wiedzieć, że ma w tym momencie podstawy, by ubiegać się o dofinansowanie z tytułu zakupu klimatyzatora z funkcją grzewczą do wysokości 30% kosztów kwalifikowanych. A w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45%.

Ulga termomodernizacyjna – czyli odpis od podatku

Najkrócej: można! Jeżeli klimatyzator grzeje, to jest nisko emisyjnym źródłem ciepła, a więc podlega odliczeniu.

Wisienka na torcie – kredyty

Tak w ogólnym zarysie: chyba większość działających w Polsce banków posiada w ofercie specjalne, proekologiczne kredyty, udzielane na preferencyjnych warunkach. Docelowo koszt takiego kredytu może być tańszy od zwykłego kredytu konsumpcyjnego dość znacznie – w grę mogą wchodzić wartości czterocyfrowe. Tu już oczywiście trzeba dowiadywać się w konkretnych bankach, ponieważ tego typu oferty ulegają częstym zmianom. Klimatyzator z funkcją grzania powinien spełniać kryteria tego typu ofert kredytowych.

Podsumowując

Nawet, jeżeli planowaliśmy zakup wyłącznie „zwykłego” klimatyzatora, który by nam tylko robił przyjemny chłodek, to w tym momencie warto się zastanowić, czy nie spełniamy kryteriów do uzyskania dotacji. Wówczas można pokusić się o klimatyzator z funkcją grzewczą i jeszcze na tym zaoszczędzić.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!

CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!

Strona główna - Baza wiedzy - CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!Z ogromną radością i satysfakcją informujemy wszystkich naszych obecnych oraz przyszłych Klientów, że...

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...