Dofinansowanie do klimatyzatora? Jak najbardziej!
Przyzwyczailiśmy się myśleć, że klimatyzacja w domu lub w mieszkaniu jest luksusem. Skoro więc kogoś stać na taki luksus, to niech płaci i niech ma, tak? STOP! To jest stereotyp, który już nie obowiązuje. Żyjemy w naprawdę ciekawych czasach i trzeba umieć się w nich odnaleźć. Planujesz zakup klimatyzatora? Planuj rozsądnie, a odzyskasz część pieniędzy!
Nowoczesne klimatyzatory również GRZEJĄ, a więc…
…Są źródłem ciepła – sprawa prosta. Teraz wystarczy tylko uzmysłowić sobie pewien istotny fakt: w jaki sposób klimatyzator, oprócz schładzania, potrafi także ogrzewać pomieszczenie? A w taki sposób, że klimatyzator to nic innego, jak pompa ciepła, typu: powietrze – powietrze. Idąc dalej tym torem, wszelkie przepisy, dotyczące pomp ciepła, mają zastosowanie również w przypadku klimatyzatorów. Również i te, które decydują o przyznaniu dofinansowania z tytułu modernizacji ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Niezmiennym priorytetem we wszystkich programach, regulujących tego typu dotacje, pozostaje obniżenie emisji spalin. Ale niemalże równolegle podąża za tym kwestia energooszczędności. Klimatyzator z funkcją ogrzewania spełnia obydwa te kryteria, a więc może być i JEST podstawą, by ubiegać się o dofinansowanie.
Jakie dofinansowanie?
Program Mój Prąd – dla posiadaczy fotowoltaiki w systemie net-bilingu
Do zakupu klimatyzatora z funkcją grzania przysługuje dofinansowanie w wys. do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 4400 zł.
Program Czyste Powietrze – dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych
Tutaj mamy trzy poziomy dofinansowania w zależności od kryterium dochodowego beneficjentów:
- podstawowy – do 40% kosztów, maksymalnie 4400 zł;
- podwyższony – do 70% kosztów, maksymalnie 7800 zł;
- najwyższy – do 100% kosztów, maksymalnie 11100 zł.
Program Moje Ciepło – dla właścicieli (oraz indywidualnych inwestorów) domów o podwyższonym standardzie energetycznym
Tu może szybkie wyjaśnienie: chodzi o takie domy, gdzie wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) wynosi maksymalnie 55 kWh. Stare budownictwo może raczej mieć z tym problem. Tego typu budynki powstają stosunkowo od niedawna i wszystko musi być potwierdzone stosowną dokumentacją. Ale jeśli ktoś planuje sobie taki dom wybudować, to powinien wiedzieć, że ma w tym momencie podstawy, by ubiegać się o dofinansowanie z tytułu zakupu klimatyzatora z funkcją grzewczą do wysokości 30% kosztów kwalifikowanych. A w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45%.
Ulga termomodernizacyjna – czyli odpis od podatku
Najkrócej: można! Jeżeli klimatyzator grzeje, to jest nisko emisyjnym źródłem ciepła, a więc podlega odliczeniu.
Wisienka na torcie – kredyty
Tak w ogólnym zarysie: chyba większość działających w Polsce banków posiada w ofercie specjalne, proekologiczne kredyty, udzielane na preferencyjnych warunkach. Docelowo koszt takiego kredytu może być tańszy od zwykłego kredytu konsumpcyjnego dość znacznie – w grę mogą wchodzić wartości czterocyfrowe. Tu już oczywiście trzeba dowiadywać się w konkretnych bankach, ponieważ tego typu oferty ulegają częstym zmianom. Klimatyzator z funkcją grzania powinien spełniać kryteria tego typu ofert kredytowych.
Podsumowując
Nawet, jeżeli planowaliśmy zakup wyłącznie „zwykłego” klimatyzatora, który by nam tylko robił przyjemny chłodek, to w tym momencie warto się zastanowić, czy nie spełniamy kryteriów do uzyskania dotacji. Wówczas można pokusić się o klimatyzator z funkcją grzewczą i jeszcze na tym zaoszczędzić.

NOWOŚĆ:
Może Cię również zainteresować:
Klimatyzacja split vs klimatyzacja multisplit
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja split vs klimatyzacja multisplitKlimatyzacja split vs klimatyzacja multisplitZ pozoru wydawać by się mogło, że systemy multisplit posiadają wszelkie atuty, jeśli chodzi o klimatyzowanie kilku pomieszczeń jednocześnie. Nie...
Kiedy pompa ciepła jest (NIE)opłacalna?
Strona główna - Baza wiedzy - Kiedy pompa ciepła jest (NIE)opłacalna?Kiedy pompa ciepła jest (NIE)opłacalna?Tytuł celowo jest dwuznaczny, ponieważ odpowiemy jednocześnie na dwa pytania, czyli: kiedy pompa ciepła jest opłacalna i kiedy jest nieopłacalna. I nie będziemy...
Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory?Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory?Muzea, biblioteki, zabytkowe pałace i dworki, archiwa miejskie oraz państwowe – wszystkie tego typu obiekty mają podobny problem:...