Strona głównaBaza wiedzyDofinansowanie do pompy ciepła

Dofinansowanie do pompy ciepła

dofinansowanie do pomp ciepła

Czy pompa ciepła jest droga? Gdy spojrzymy sobie na ceny producentów, to można odnieść wrażenie, że tak. Jest to jednak wrażenie pozorne, bo tu trzeba sobie dobrze przeliczyć wszystko, wybiec troszkę w przyszłość i okaże się, że inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna i wcale nie taka droga. BO SĄ DOTACJE. I to całkiem pokaźne. I jest ich sporo. I praktycznie każdy może się na którąś załapać. Spójrzmy…

Program Czyste Powietrze

Przeznaczony dla właścicieli domów z działającą instalacją grzewczą starego typu – w celach jej modernizacji. Można uzyskać nawet 32 tys. zł na likwidację starego pieca i zakup pompy ciepła lub 37 tys. zł, gdy dodatkowo chcemy wykonać mikroinstalację fotowoltaiczną.

Program Moje Ciepło

Przeznaczony dla właścicieli domów nowo budowanych. Maksymalna dotacja uzależniona jest od rodzaju pompy ciepła. W przypadku pomp gruntowych może to być nawet 21 tys. zł. Przy zakupie pomp typu powietrze-powietrze lub powietrze-woda, maksymalna kwota dofinansowania wynosi 7 tys. zł. Obowiązuje przy tym zasada maksymalnie 30% udziału dotacji w kosztach lub do 45% dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny. 

Program Stop Smog

Program adresowany przede wszystkim do osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej na obszarach, gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa. Celem programu jest wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne. Program realizowany jest na szczeblach lokalnych. Wysokość dofinansowania może wynieść nawet do 70% kosztów realizacji (maksymalnie 53 tys. zł).

Program Agroenergia

Ta forma dotacji skierowana jest do właścicieli bądź dzierżawców gospodarstw rolnych (zarówno do osób fizycznych, jak i do osób prawnych, spełniających określone w regulaminie warunki). Przy zakupie i montażu pompy ciepła można uzyskać maksymalnie do 25 tys. zł dofinansowania plus dodatek 10 tys. zł przy instalacji hybrydowej.

Program Energia Plus

Nie zapomniano również o przedsiębiorcach – ten program skierowany jest właśnie do nich. W przypadku zakupu i montażu pompy ciepła można uzyskać pożyczkę do 85% kosztów lub dotację do 50% kosztów.

Są jeszcze lokalne programy samorządowe…

Nie będziemy ich tu oddzielnie wymieniać, gdyż jest to pokaźna mozaika, ulegająca dynamicznym zmianom. Jedne programy się kończą, inne zaczynają, jedne działają na szczeblach wojewódzkich, inne na szczeblach gminnych bądź powiatowych. W każdym razie warto dowiadywać się w urzędach, a informacje o tych programach są powszechnie udostępniane. Należy też pamiętać, że nie można korzystać z więcej niż jednej dotacji na tę samą inwestycję, dlatego dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi możliwościami i wybrać opcję najkorzystniejszą dla siebie.

Są także specjalne kredyty bankowe!

Specjalne, czyli przyznawane na preferencyjnych warunkach, czyli o wiele korzystniejszych, niż zwykłe kredyty konsumpcyjne. Kredyt na zakup pompy ciepła jest zazwyczaj nisko oprocentowany oraz posiada inne bonusy, jak np. łagodniejsze podejście do zdolności kredytowej, możliwość zawieszenia spłaty lub zwrot części kosztów. Kredyty z banków komercyjnych można na ogół łączyć z dotacjami.

Czyli inaczej – zwrot podatku, ale nie taki zwykły zwrot, tylko liczony dużo bardziej na korzyść podatnika. Poniesione wydatki można odliczać przez 6 lat do maksymalnej kwoty 53 tys. zł. Ulgę Termomodernizacyjną można łączyć zarówno z dotacją, jak i z kredytem bankowym.

Gdy to wszystko zsumujemy i dodamy do tego, że pompa ciepła, jako ekonomiczne źródło ogrzewania, generuje oszczędności, to z drogiego zakupu robi się tani zakup. Bo o tym, czy coś jest drogie, czy tanie, decyduje BILANS, a nie tylko cena na metce.
mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Strona główna - Baza wiedzy - Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Rok 2024 zaczął się dla nas wyjątkowo pomyślnie: firma CLIMACITY awansowała do rangi autoryzowanego serwisu klimatyzatorów HAIER. To jest przede wszystkim bardzo...