Strona głównaBaza wiedzyJAK DBAĆ O KLIMATYZACJĘ, BY DZIAŁAŁA DŁUGO, SPRAWNIE I BEZAWARYJNIE?

JAK DBAĆ O KLIMATYZACJĘ, BY DZIAŁAŁA DŁUGO, SPRAWNIE I BEZAWARYJNIE?

UWAGA: sprawna klimatyzacja to ochrona także przed działaniem wirusów!

Klimatyzacja w domu lub biurze, to nie tylko komfort cieplny, ale także proces filtracji powietrza. Jak prawidłowo zadbać o nienaganny stan instalacji klimatyzacyjnej? Co można zrobić samemu, a do czego należy wezwać serwis? W jaki sposób sprawnie działająca klimatyzacja chroni nas przed grzybami, bakteriami, a nawet wirusami? Odpowiadamy!

Samodzielne oczyszczanie kanałów wylotowych

Kanał wylotowy schłodzonego powietrza to miejsce, w którym chłodny nawiew napotyka ciepłe powietrze wewnątrz pomieszczenia. Siłą rzeczy więc ZAWSZE coś tam się osadza. Kanały wylotowe powinny być przynajmniej raz w tygodniu przecierane suchą lub wilgotną szmatką. Nie należy używać żadnych chemicznych środków bez konsultacji z serwisem.

Regularne czyszczenie lub wymiana filtrów

Począwszy od prostych filtrów powietrza, a skończywszy na zaawansowanych filtrach plazmowych – każdy wymaga okresowego czyszczenia lub wymiany. Szczegółowe opisy tych czynności znajdują się w instrukcjach, dostarczanych wraz z dokumentacją instalacji klimatyzacyjnej. W przypadku zwykłych filtrów w klimatyzacji domowej – można to robić samodzielnie. Natomiast w biurach i wszelkiego rodzaju instytucjach oraz placówkach publicznych – wymianą, regeneracją bądź czyszczeniem filtrów powinna zajmować się wyspecjalizowana firma, która udzieli gwarancji na wykonane czynności i weźmie na siebie odpowiedzialność za ich prawidłowość.

Skontaktuj się w sprawie porady lub zlecenia wymiany bądź czyszczenia filtrów!

Okresowe czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych oraz przeglądy serwisowe

Stuprocentowa skuteczność filtrów nie istnieje. Nawet, jeśli przyjmiemy deklarowaną przez niektórych producentów skuteczność na poziomie 99%, to z tego jednego procenta po pewnym czasie zawsze coś się na ściankach kanałów klimatyzacyjnych uzbiera. Dlatego przynajmniej raz do roku przewody powinny być czyszczone z użyciem środka dezynfekującego, zwalczającego grzyby, bakterie oraz wirusy. Z kolei cykliczne przeglądy serwisowe, to najskuteczniejsza forma zapobiegania awariom. Zarówno czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych, jak i przeglądy serwisowe muszą być bezwzględnie przeprowadzane przez certyfikowane firmy pod rygorem utraty gwarancji, a także dla bezpieczeństwa osób przebywających w zasięgu działania klimatyzacji.

Czy sprawna i czysta klimatyzacja chroni przed wirusami?

Pierwszy mit trzeba obalić: skuteczność najlepszych nawet filtrów, to wyłapywanie zanieczyszczeń o rozmiarach rzędu 0,3 μm, natomiast rozmiary wirusów oscylują w okolicach 0,1 μm. Ale nie chodzi o to, by wirusy łapać, bo to czysta fantazja. Należy zadać sobie pytanie: kto jest najbardziej podatny na działanie wirusów? Przede wszystkim osoby, których układ odpornościowy jest osłabiony. Do tej grupy zaliczają się alergicy, a także osoby, których organizmy zostały wcześniej zainfekowane przez bakterie bądź grzyby. I tutaj rola sprawnie działającej klimatyzacji jest niepodważalna, bo zarówno bakterie, jak i grzyby, są na tyle duże, by zostały wyłapane przez filtry.Eliminując alergeny z powietrza w swoim otoczeniu, dajemy naszym organizmom większe szanse na pokonanie wirusa przy ewentualnej infekcji.

CLIMACITY – Twoja klimatyzacja – nasza gwarancja!

Może Cię również zainteresować:

CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!

CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!

Strona główna - Baza wiedzy - CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!Z ogromną radością i satysfakcją informujemy wszystkich naszych obecnych oraz przyszłych Klientów, że...

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...