Strona głównaBaza wiedzyJAK DBAĆ O KLIMATYZACJĘ, BY DZIAŁAŁA DŁUGO, SPRAWNIE I BEZAWARYJNIE?

JAK DBAĆ O KLIMATYZACJĘ, BY DZIAŁAŁA DŁUGO, SPRAWNIE I BEZAWARYJNIE?

UWAGA: sprawna klimatyzacja to ochrona także przed działaniem wirusów!

Klimatyzacja w domu lub biurze, to nie tylko komfort cieplny, ale także proces filtracji powietrza. Jak prawidłowo zadbać o nienaganny stan instalacji klimatyzacyjnej? Co można zrobić samemu, a do czego należy wezwać serwis? W jaki sposób sprawnie działająca klimatyzacja chroni nas przed grzybami, bakteriami, a nawet wirusami? Odpowiadamy!

Samodzielne oczyszczanie kanałów wylotowych

Kanał wylotowy schłodzonego powietrza to miejsce, w którym chłodny nawiew napotyka ciepłe powietrze wewnątrz pomieszczenia. Siłą rzeczy więc ZAWSZE coś tam się osadza. Kanały wylotowe powinny być przynajmniej raz w tygodniu przecierane suchą lub wilgotną szmatką. Nie należy używać żadnych chemicznych środków bez konsultacji z serwisem.

Regularne czyszczenie lub wymiana filtrów

Począwszy od prostych filtrów powietrza, a skończywszy na zaawansowanych filtrach plazmowych – każdy wymaga okresowego czyszczenia lub wymiany. Szczegółowe opisy tych czynności znajdują się w instrukcjach, dostarczanych wraz z dokumentacją instalacji klimatyzacyjnej. W przypadku zwykłych filtrów w klimatyzacji domowej – można to robić samodzielnie. Natomiast w biurach i wszelkiego rodzaju instytucjach oraz placówkach publicznych – wymianą, regeneracją bądź czyszczeniem filtrów powinna zajmować się wyspecjalizowana firma, która udzieli gwarancji na wykonane czynności i weźmie na siebie odpowiedzialność za ich prawidłowość.

Skontaktuj się w sprawie porady lub zlecenia wymiany bądź czyszczenia filtrów!

Okresowe czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych oraz przeglądy serwisowe

Stuprocentowa skuteczność filtrów nie istnieje. Nawet, jeśli przyjmiemy deklarowaną przez niektórych producentów skuteczność na poziomie 99%, to z tego jednego procenta po pewnym czasie zawsze coś się na ściankach kanałów klimatyzacyjnych uzbiera. Dlatego przynajmniej raz do roku przewody powinny być czyszczone z użyciem środka dezynfekującego, zwalczającego grzyby, bakterie oraz wirusy. Z kolei cykliczne przeglądy serwisowe, to najskuteczniejsza forma zapobiegania awariom. Zarówno czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych, jak i przeglądy serwisowe muszą być bezwzględnie przeprowadzane przez certyfikowane firmy pod rygorem utraty gwarancji, a także dla bezpieczeństwa osób przebywających w zasięgu działania klimatyzacji.

Czy sprawna i czysta klimatyzacja chroni przed wirusami?

Pierwszy mit trzeba obalić: skuteczność najlepszych nawet filtrów, to wyłapywanie zanieczyszczeń o rozmiarach rzędu 0,3 μm, natomiast rozmiary wirusów oscylują w okolicach 0,1 μm. Ale nie chodzi o to, by wirusy łapać, bo to czysta fantazja. Należy zadać sobie pytanie: kto jest najbardziej podatny na działanie wirusów? Przede wszystkim osoby, których układ odpornościowy jest osłabiony. Do tej grupy zaliczają się alergicy, a także osoby, których organizmy zostały wcześniej zainfekowane przez bakterie bądź grzyby. I tutaj rola sprawnie działającej klimatyzacji jest niepodważalna, bo zarówno bakterie, jak i grzyby, są na tyle duże, by zostały wyłapane przez filtry.Eliminując alergeny z powietrza w swoim otoczeniu, dajemy naszym organizmom większe szanse na pokonanie wirusa przy ewentualnej infekcji.

CLIMACITY – Twoja klimatyzacja – nasza gwarancja!

Może Cię również zainteresować:

Gdy sąsiad kopciuchem życie Ci zatruwa…

Gdy sąsiad kopciuchem życie Ci zatruwa…

Strona główna - Baza wiedzy - Gdy sąsiad kopciuchem życie Ci zatruwa…Gdy sąsiad kopciuchem życie Ci zatruwa… Z pomocą przychodzi wentylacja mechaniczna!Pewien polityk (nieważne, który – być może zmyśliliśmy to sobie) oświadczył publicznie, że tej zimy trzeba palić...

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną?

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną?

Strona główna - Baza wiedzy - Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną?Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację mechaniczną? I na odwrót?Tego typu pytania często zadają klienci, chcąc wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie do domu, biura, sklepu czy...

Bruzdy i wnęki przy instalacjach

Bruzdy i wnęki przy instalacjach

Strona główna - Baza wiedzy - Bruzdy i wnęki przy instalacjachBruzdy i wnęki przy instalacjachPlanując wykonanie instalacji, takiej jak np. klimatyzacja kanałowa, wentylacja mechaniczna, pompa ciepła etc., należy liczyć się z faktem mniejszych lub większych ingerencji...