Strona głównaBaza wiedzyJak dbać o wentylację mechaniczną?

Jak dbać o wentylację mechaniczną?

Każde urządzenie mechaniczne wymaga odpowiedniej dbałości oraz kontroli, czyli po prostu odpowiedzialnego użytkowania, aby mogło działać sprawnie i wydajnie. Wentylacja mechaniczna to coś więcej, niż urządzenie, to SYSTEM. A to oznacza wyższy stopień złożoności, większą odpowiedzialność, no i w rezultacie dość nieprzyjemne rachunki za naprawę, jeśli dojdzie do awarii. Dlatego dbać trzeba. Jak?

Może zacznijmy od serwisu, tak będzie prościej 🙂

Zdecydowanie! Szczególnie, że jeśli mówimy o wentylacji zainstalowanej w biurze, w hali produkcyjnej lub magazynowej, czy w jakimkolwiek obiekcie użyteczności publicznej, to nie ma w ogóle alternatywy – taka instalacja musi być serwisowana. A wówczas już firma serwisująca sama pilnuje terminów konserwacji oraz przeglądów. Jeśli chodzi o wentylację w domach jednorodzinnych, to takie rozwiązanie również jest zalecane, choć już nieobowiązkowe. Rozsądek jednak podpowiada, by trudniejsze sprawy techniczne powierzać fachowcom. Ale oczywiście pewne czynności można wykonać samodzielnie.

Na przykład czyszczenie…

Samodzielnie można wyczyścić anemostaty, czyli nawiewniki i wywiewniki. Należy to robić przynajmniej raz na pół roku, gdyż są to elementy, na których zbiera się szczególnie dużo brudu. Anemostat zewnętrzny nie stanowi wielkiego wyzwania (o ile nie jest zamocowany wysoko) i do jego wyczyszczenia wystarcza zazwyczaj mokra szmatka. Anemostat wewnętrzny należy wykręcić do dokładnego wyczyszczenia. Należy jednak dopilnować, by po jego ponownym przykręceniu prześwit był dokładnie taki, jak wcześniej. W przeciwnym razie zmieni nam się intensywność nawiewu, więc będzie on albo za słaby, albo zbyt mocny.

W większościach typów prostych systemów wentylacji mechanicznej do domu, można również samodzielnie wymieniać lub czyścić filtry. Postępując rzecz jasna ściśle według instrukcji załączonej przez producenta. Niestety są też takie modele, w których wiąże się to z częściowym demontażem instalacji (dotyczy to także wentylatorów) i raczej odradzamy tego typu czynności statystycznemu użytkownikowi. Choćby i z tej przyczyny, że zwyczajnie nie warto. Fachowiec zrobi to szybko i sprawnie. Osoba niewprawiona straci na to cały dzień, a nierzadko i więcej.

 

A TERAZ SŁÓWKO O EKSPLOATACJI!

 

Wentylacja mechaniczna powinna pracować w systemie ciągłym. Oczywiście można zaprogramować zmienną wydajność w ciągu doby, aby w godzinach naszej nieobecności wymiana powietrza była mniejsza. Całkowite wyłączanie wentylacji na kilka godzin dziennie jest szkodliwe i dla samej instalacji, i dla wentylowanych pomieszczeń. Jeżeli wyjeżdżamy gdzieś na dłużej (np. na urlop), to możemy na ten czas ustawić tzw. tryb przewietrzania, czyli okresowego załączania wentylacji. Pozostawienie wyłączonej wentylacji przez dłuższy czas skutkuje gromadzeniem się kurzu w kanałach, a także w domu. Ponowne włączenie wentylacji wprawia ten kurz w ruch i musi upłynąć nieco czasu, zanim zostanie on odfiltrowany.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Klimatyzacja w pokoju dziecka

Klimatyzacja w pokoju dziecka

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w pokoju dzieckaKlimatyzacja w pokoju dzieckaNiektórzy rodzice (lub przyszli rodzice), planując montaż klimatyzacji w domu, zastanawiają się, czy dobrym pomysłem jest klimatyzowanie pokoju dziecka. Żeby ten problem...

Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkania

Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkania

Strona główna - Baza wiedzy - Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkaniaNaprawdę cichy klimatyzator do mieszkaniaKto mieszka w bloku, ten doskonale wie, jak rozchodzą się hałasy – szczególnie w pionie. A już klatka schodowa to w zasadzie jedno wielkie pudło...

Ekologiczna klimatyzacja

Ekologiczna klimatyzacja

Strona główna - Baza wiedzy - Ekologiczna klimatyzacja:Ekologiczna klimatyzacja: Mniejszy pobór, mniejsza emisja, mniejsze rachunki!Klimatyzacja na ogół kojarzy nam się z jakimś ekstra wydatkiem stałym (nie licząc kosztów instalacyjnych). Chcemy mieć chłodek, a więc...