Jak nie zbankrutować na ogrzewaniu?
Odpowiedź jest prosta: REKUPERACJA!
Drożeje lawinowo węgiel, drożeje gaz, a także drewno, pellety, prąd, olej… słowem wszystko, co tylko jest w stanie dostarczyć nam energię i ciepło. Co w takiej sytuacji można zrobić? Zamiast przeliczać horrendalne rachunki z tytułu ogrzewania, można zrobić REALNĄ rzecz, aby te rachunki stały się dużo niższe. Jak bardzo niższe? Nawet o 60%!
Rekuperacja, czyli…
Pisaliśmy już wcześniej, czym jest rekuperacja, a także o zaletach rekuperacji. To teraz tak tylko tytułem wstępu: rekuperacja to odzysk ciepła za pomocą wymiennika krzyżowego, który przekazuje ciepło powietrza odprowadzanego dla powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Siłą rzeczy rekuperacja nie jest rozwiązaniem funkcjonującym samodzielnie, a jedynie w połączeniu z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją.
Z jakim źródłem ciepła można łączyć rekuperację?
W domach jednorodzinnych idealnie sprawdza się system wentylacja mechaniczna plus rekuperacja. To nas oczywiście samo w sobie nie ogrzeje, więc musi być przy tym jeszcze zasadnicze źródło ciepła. I tu nasuwa się pytanie: czy rekuperacja jest dobrym rozwiązaniem tam, gdzie są już zainstalowane kotły na węgiel, drewno, czy cokolwiek innego do spalania? Nie jest to przesadnie etyczne, by kopcić na zewnątrz i jednocześnie wentylować sobie powietrze wewnątrz. Rekuperacja to rozwiązanie, które ma w założeniu odejście od spalania, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na ogrzewanie.
Zalecane kombinacje to:
pompa ciepła + wentylacja mechaniczna + rekuperacja;
- panele słoneczne + wentylacja mechaniczna + rekuperacja;
- ogrzewanie elektryczne + wentylacja mechaniczna + rekuperacja.
I chociaż naszą rolą nie jest lansowanie rozwiązań opartych na spalaniu, to trzeba w tym miejscu dodać, że rekuperacja jest technologią, która może współpracować praktycznie z każdym źródłem ciepła. Nawet z węglem, czy z kominkiem – przy zachowaniu odpowiednich rygorów (płaszcz wodny, częstsza wymiana filtrów etc.). I bez względu na to, czym będziemy się ogrzewać, gdy dołożymy do tego rekuperację, to nasze koszty powinny spaść o połowę, a nawet więcej.
Konkretny przykład
Przyjrzyjmy się wybranemu modelowi centrali wentylacyjnej Komfovent Domekt R 450 V. Na szczególną uwagę zasługują tutaj dwa parametry:
- sprawność temperaturowa odzysku ciepła – 86%;
- wysoka klasa energetyczna – A+.
Jak to należy rozumieć? Jeżeli system wentylacji odprowadza nam z pomieszczenia nagrzane powietrze, to w wymienniku krzyżowym tracimy jedynie ułamkową część tego ciepła, a reszta wraca do nas wraz z powietrzem nawiewanym. Efektem jest dużo mniejsza eksploatacja źródła ciepła. Centrala wentylacyjna oczywiście także jakąś energię pobiera. Dlatego oszczędności nie należy utożsamiać bezpośrednio ze sprawnością odzysku ciepła. Nie zaoszczędzimy w ten sposób 86% wydatków na ogrzewanie – niech nikt w ten sposób nie myśli. Ale biorąc pod uwagę energooszczędność urządzenia (klasa A+), to realne oszczędności mogą sięgać nawet 60%.
Naturalnie wybór odpowiedniej centrali dla danego domu jest sprawą złożoną i najlepiej powierzyć to profesjonalnej firmie. Wówczas możemy mieć pewność, że wszystkie parametry zostaną dobrane tak, aby efektywność pracy rekuperatora oraz oszczędności z tego tytułu były jak największe.
Jest nad czym pomyśleć…
Ogólnoświatowy kryzys energetyczny, którego obecnie doświadczamy, raczej nie jest zjawiskiem, które minie szybko i samoistnie. Wszyscy możemy przyczynić się do poprawy sytuacji, biorąc czynny udział w transformacji energetycznej naszego kraju. Inwestycja w rekuperację to realny krok do tego, by zużywać mniej, a jednocześnie mieć więcej. Ciepła oczywiście.

NOWOŚĆ:
Może Cię również zainteresować:
Klimatyzacja w restauracji lub kawiarni…
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w restauracji lub kawiarni…Klimatyzacja w restauracji lub kawiarni……A także w barze, pubie, czy jakimkolwiek innym lokalu gastronomicznym – to temat dość specyficzny i obszerny, ale postaramy się go przybliżyć. Naturalnie...
Klimatyzacja w firmie – 5 powodów DLACZEGO WARTO?
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w firmie – 5 powodów DLACZEGO WARTO? Klimatyzacja w firmie – 5 powodów DLACZEGO WARTO? Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i wciąż jeszcze nie zdecydowałeś się na zainstalowanie klimatyzacji w swojej firmie, to przeczytaj poniższy...
Inteligentny dom – sterowanie Wi-Fi w kontekście klimatyzacji
Strona główna - Baza wiedzy - Inteligentny dom – sterowanie Wi-Fi w kontekście klimatyzacjiInteligentny dom – sterowanie Wi-Fi w kontekście klimatyzacjiInteligentny dom to pojęcie, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Wraz z rozwojem technologii...