Strona głównaBaza wiedzyJak nie zbankrutować na ogrzewaniu?

Jak nie zbankrutować na ogrzewaniu?

Odpowiedź jest prosta: REKUPERACJA!

Drożeje lawinowo węgiel, drożeje gaz, a także drewno, pellety, prąd, olej… słowem wszystko, co tylko jest w stanie dostarczyć nam energię i ciepło. Co w takiej sytuacji można zrobić? Zamiast przeliczać horrendalne rachunki z tytułu ogrzewania, można zrobić REALNĄ rzecz, aby te rachunki stały się dużo niższe. Jak bardzo niższe? Nawet o 60%!

Rekuperacja, czyli…

Pisaliśmy już wcześniej, czym jest rekuperacja, a także o zaletach rekuperacji. To teraz tak tylko tytułem wstępu: rekuperacja to odzysk ciepła za pomocą wymiennika krzyżowego, który przekazuje ciepło powietrza odprowadzanego dla powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Siłą rzeczy rekuperacja nie jest rozwiązaniem funkcjonującym samodzielnie, a jedynie w połączeniu z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją.

Z jakim źródłem ciepła można łączyć rekuperację?

W domach jednorodzinnych idealnie sprawdza się system wentylacja mechaniczna plus rekuperacja. To nas oczywiście samo w sobie nie ogrzeje, więc musi być przy tym jeszcze zasadnicze źródło ciepła. I tu nasuwa się pytanie: czy rekuperacja jest dobrym rozwiązaniem tam, gdzie są już zainstalowane kotły na węgiel, drewno, czy cokolwiek innego do spalania? Nie jest to przesadnie etyczne, by kopcić na zewnątrz i jednocześnie wentylować sobie powietrze wewnątrz. Rekuperacja to rozwiązanie, które ma w założeniu odejście od spalania, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na ogrzewanie.

 Zalecane kombinacje to:

 pompa ciepła + wentylacja mechaniczna + rekuperacja;

  • panele słoneczne + wentylacja mechaniczna + rekuperacja;
  • ogrzewanie elektryczne + wentylacja mechaniczna + rekuperacja.

 I chociaż naszą rolą nie jest lansowanie rozwiązań opartych na spalaniu, to trzeba w tym miejscu dodać, że rekuperacja jest technologią, która może współpracować praktycznie z każdym źródłem ciepła. Nawet z węglem, czy z kominkiem – przy zachowaniu odpowiednich rygorów (płaszcz wodny, częstsza wymiana filtrów etc.). I bez względu na to, czym będziemy się ogrzewać, gdy dołożymy do tego rekuperację, to nasze koszty powinny spaść o połowę, a nawet więcej.

Konkretny przykład

Przyjrzyjmy się wybranemu modelowi centrali wentylacyjnej Komfovent Domekt R 450 V. Na szczególną uwagę zasługują tutaj dwa parametry:

  • sprawność temperaturowa odzysku ciepła – 86%;
  • wysoka klasa energetyczna – A+.

Jak to należy rozumieć? Jeżeli system wentylacji odprowadza nam z pomieszczenia nagrzane powietrze, to w wymienniku krzyżowym tracimy jedynie ułamkową część tego ciepła, a reszta wraca do nas wraz z powietrzem nawiewanym. Efektem jest dużo mniejsza eksploatacja źródła ciepła. Centrala wentylacyjna oczywiście także jakąś energię pobiera. Dlatego oszczędności nie należy utożsamiać bezpośrednio ze sprawnością odzysku ciepła. Nie zaoszczędzimy w ten sposób 86% wydatków na ogrzewanie – niech nikt w ten sposób nie myśli. Ale biorąc pod uwagę energooszczędność urządzenia (klasa A+), to realne oszczędności mogą sięgać nawet 60%.

Naturalnie wybór odpowiedniej centrali dla danego domu jest sprawą złożoną i najlepiej powierzyć to profesjonalnej firmie. Wówczas możemy mieć pewność, że wszystkie parametry zostaną dobrane tak, aby efektywność pracy rekuperatora oraz oszczędności z tego tytułu były jak największe.

Jest nad czym pomyśleć…

Ogólnoświatowy kryzys energetyczny, którego obecnie doświadczamy, raczej nie jest zjawiskiem, które minie szybko i samoistnie. Wszyscy możemy przyczynić się do poprawy sytuacji, biorąc czynny udział w transformacji energetycznej naszego kraju. Inwestycja w rekuperację to realny krok do tego, by zużywać mniej, a jednocześnie mieć więcej. Ciepła oczywiście.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Klimatyzacja w pokoju dziecka

Klimatyzacja w pokoju dziecka

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w pokoju dzieckaKlimatyzacja w pokoju dzieckaNiektórzy rodzice (lub przyszli rodzice), planując montaż klimatyzacji w domu, zastanawiają się, czy dobrym pomysłem jest klimatyzowanie pokoju dziecka. Żeby ten problem...

Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkania

Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkania

Strona główna - Baza wiedzy - Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkaniaNaprawdę cichy klimatyzator do mieszkaniaKto mieszka w bloku, ten doskonale wie, jak rozchodzą się hałasy – szczególnie w pionie. A już klatka schodowa to w zasadzie jedno wielkie pudło...

Ekologiczna klimatyzacja

Ekologiczna klimatyzacja

Strona główna - Baza wiedzy - Ekologiczna klimatyzacja:Ekologiczna klimatyzacja: Mniejszy pobór, mniejsza emisja, mniejsze rachunki!Klimatyzacja na ogół kojarzy nam się z jakimś ekstra wydatkiem stałym (nie licząc kosztów instalacyjnych). Chcemy mieć chłodek, a więc...