Kiedy pompa ciepła jest (NIE)opłacalna?

Tytuł celowo jest dwuznaczny, ponieważ odpowiemy jednocześnie na dwa pytania, czyli: kiedy pompa ciepła jest opłacalna i kiedy jest nieopłacalna. I nie będziemy przy tym przedstawiać żadnych inżynieryjnych obliczeń, z których i tak na ogół niewiele wynika, bo prawie każdy dom ma inne parametry. To się da ustalić bez obliczeń! Przynajmniej wstępnie. Szczegółowe obliczenia można natomiast wykonać, gdy już wezwiesz ekipę serwisową, aby wykonała pomiary i przedstawiła kosztorys. Wtedy takie obliczenia mają większą wartość, bo są przeprowadzone fachowo. Na początek warto jednak sprawdzić w której grupie użytkowników się znajdujesz.
Czy pompa ciepła się opłaca?
Od czasu do czasu na różnych serwisach informacyjnych pojawiają się artykuły o tym, że ktoś sobie zainstalował pompę ciepła i teraz żali się, że nie ma z tego tytułu oszczędności, a wręcz przeciwnie – sezon grzewczy kosztował go więcej, niż wcześniej, gdy ogrzewał się węglem, albo gazem. Czy to możliwe? Tak, możliwe. Pompa ciepła generuje oszczędności w ściśle określonych warunkach. Jeżeli te warunki nie będą spełnione, to po prostu lepiej pozostać przy konwencjonalnym ogrzewaniu. Jeśli natomiast będą spełnione – wówczas pompa ciepła jest opłacalna. Jakie to warunki?
Dużo dni grzewczych, ale z umiarkowanym chłodem
Jeżeli mamy chłodny początek maja i chłodny koniec września, ale w całym sezonie grzewczym nie ma zbyt wielu dni mroźnych (czyli w zasadzie takie warunki panują w większości kraju od dobrych 10 lat), to mamy częste zapotrzebowanie na ciepło, ale bez konieczności produkowania dużych ilości ciepła jednorazowo. To idealny system pracy dla pompy ciepła.
Rekuperacja, termoizolacja, ogrzewanie podłogowe…
Czyli nowoczesny (nowy lub zmodernizowany) budynek. Termoizolacja zabezpiecza nas przed stratami ciepła. Rekuperacja umożliwia nam odzysk ciepła, a ogrzewanie podłogowe jeszcze dodatkowo minimalizuje zapotrzebowanie na ciepło, bo umożliwia jego najefektywniejsze rozdysponowanie. Wówczas dosłownie brakuje kilku stopni, by osiągnąć komfort termiczny i do częstego produkowania tych kilku stopni pompa ciepła nadaje się dużo lepiej, niż piec, który zazwyczaj wytwarza tego ciepła dużo więcej i często nawet bufor ciepła nie jest w stanie tego w całości zagospodarować. Niewykorzystane ciepło po prostu przepada.
Dofinansowanie
Pompa ciepła jest sporym wydatkiem, który dość długo się amortyzuje. Gdy jest dofinansowanie, to część kwoty (dość znaczna) wraca do portfela i wówczas jest to realna korzyść. Dofinansowania były, są i będą, ponieważ pompy ciepła są zeroemisyjne i podlegają rządowym programom proekologicznym.
Gdy cenisz komfort fizyczny i psychiczny!
Są wartości, które trudno przeliczyć na gotówkę. Robociznę jeszcze jakoś można: pompa ciepła jest bezobsługowa, więc nie musisz rozładowywać węgla i palić w piecu. Te zaoszczędzone godziny na pewno da się policzyć. Ale pompa ciepła to także czystość w domu i wokół domu oraz brak spalin z komina. To również są realne wartości, które potrafią przeważyć szalę korzyści.
A komu pompa ciepła się nie opłaci?
- Osobom mieszkającym na terenach, gdzie faktycznie mogą pojawiać się silne mrozy przez dłuższy czas (np. blisko gór).
- W budynkach słabo zaizolowanych, bez rekuperacji, gdzie mogą występować dość znaczne straty ciepła.
- Osobom, które z jakich przyczyn nie mogą ubiegać się o dotację.
- Osobom, które mają dostęp do opału po cenie niższej, niż rynkowa.
To są takie ogólne kryteria, które już na wstępie mogą zdecydować o tym, czy warto myśleć o pompie ciepła, czy lepiej sobie ten temat po prostu darować. Nie istnieje bowiem taki system ogrzewania, który byłby w równym stopniu korzystny dla każdego. Pamiętaj jednak, że decyzji o zainstalowaniu pompy ciepła nie należy podejmować samodzielnie. Wezwij profesjonalny serwis, który dokona pomiarów i wyliczeń, sprawdzi opłacalność, zaproponuje najkorzystniejszy wariant i fachowo wykona projekt oraz samą instalację.

NOWOŚĆ:
Może Cię również zainteresować:
Klimatyzacja split vs klimatyzacja multisplit
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja split vs klimatyzacja multisplitKlimatyzacja split vs klimatyzacja multisplitZ pozoru wydawać by się mogło, że systemy multisplit posiadają wszelkie atuty, jeśli chodzi o klimatyzowanie kilku pomieszczeń jednocześnie. Nie...
Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory?Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory?Muzea, biblioteki, zabytkowe pałace i dworki, archiwa miejskie oraz państwowe – wszystkie tego typu obiekty mają podobny problem:...
Wanna w salonie, albo pokój łazienkowy
Strona główna - Baza wiedzy - Wanna w salonie, albo pokój łazienkowyWanna w salonie, albo pokój łazienkowyStare, mądre porzekadło mówi: „Wolnoć, Tomku w swoim domku!”. Dlaczego więc nie moglibyśmy mieć wanny w salonie, albo nawet w sypialni? Żyjemy w coraz...