Strona głównaBaza wiedzyKlimatyzacja do domu od Ado Z

Klimatyzacja do domu od Ado Z.

O czym trzeba wiedzieć?

Klimatyzacja do domu od Ado Z

Lista porad radzenia sobie z wysoką temperaturą jest niezwykle bogata. Znajdują się na niej rozwiązania bardziej i mniej konwencjonalne. Zanim jednak zaczniemy delektować się herbatą z solą czy zwilżać prześcieradła lub ręczniki chłodną wodą, warto sięgnąć po komfortowy i sprawdzony sposób przezwyciężenia upałów, jakim jest klimatyzacja, w tym klimatyzacja do domu. Co trzeba o niej wiedzieć, a które mity obalić.

Klimatyzacja do domu – ogólnodostępny luksus

Klimatyzacja do domu staje się coraz częściej wybieranym sposobem zapewnienia odpowiednich warunków temperaturowo-wilgotnościowych w pomieszczeniu. Decyzje o zastosowaniu systemu chłodzenia wnętrz zapadają już na etapie budowy domu czy też jego generalnego remontu.

Taki stan rzeczy nie powinien dziwić. Szeroko dostępny wachlarz rozwiązań klimatyzacyjnych sprawił, że nie są one zarezerwowane tylko dla ludzi zamożnych, lecz stanowią obecnie dobro ogólnodostępne, zaś jego eksploatacja nie wiąże się z wygórowanymi kosztami sprzed lat. Ponadto, dobór odpowiedniej klimatyzacji i właściwy jej montaż poprawia jakość powietrza w domu i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Klimatyzacja do domu nie jeden ma atut

Spośród korzyści płynących z zastosowania klimatyzacji do domu nie do zastąpienia pozostaje odpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu i jego czystość. Są to kwestie wręcz istotne w przypadku alergików i osób z dolegliwościami płucnymi. Wyposażony w odpowiednie filtry klimatyzator oczyszcza powietrze ze szkodliwych cząstek, alergenów, pyłów i kurzu. Bardziej zaawansowane klimatyzacje, wyposażone w systemy jonizacji powietrza, są gwarancją komfortu dla najmniejszych domowników, jak też osób cierpiących na astmę.

Usuwanie nadmiaru wilgoci z domu to kolejny atut, wynikający z zastosowania tego rodzaju instalacji i pozytywnie wpływający na mikroklimat w pomieszczeniu oraz nasze samopoczucie nie tylko w okresie letnim.

Klimatyzator do domu – który wybrać?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór klimatyzacji do zastosowania w domu, występujących w dwóch rodzajach. Są to klimatyzatory przenośne (mobilne) oraz klimatyzatory typu split (tzw. modele rozdzielone), które ze względu na miejsce montażu są dostępne w czterech wersjach: ścienne, podłogowo-sufitowe, kasetonowe (przeznaczone na duże powierzchnie) oraz kanałowe (dla obiektów o charakterze przemysłowym).

Zastanawiając się więc nad wyborem optymalnego rozwiązania do domu, warto mieć na uwadze, iż klimatyzatory typu split są wygodniejsze do użytkowania w instalacjach pełnowymiarowych, dlatego też lepiej się sprawdzą w przypadku domów jednorodzinnych. Grunt – prawidłowy montaż i eksploatacja.

Klimatyzacja do domu – o czym pamiętać?

Zalety płynące z zaopatrzenia pomieszczeń w klimatyzację wydają się być kwestią oczywistą. Po to jednak, by móc w pełni z nich korzystać, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach zakupu, montażu i eksploatacji urządzenia.

Klimatyzacja contra wentylacja

Choć nieraz używamy pojęć klimatyzacji i wentylacji wymiennie, ważne jest uświadomienie sobie, iż odnoszą się one do różnych, aczkolwiek uzupełniających się, procesów uzdatniania powietrza w domu. Wentylator, czyli przenośny wiatrak, poruszając powietrze, daje przyjemne odczucie chłodu, z kolei klimatyzator ochładza je, ale nie tworzy przy tym przeciągów. Dlatego też montaż klimatyzacji nie powinien oznaczać rezygnacji z wentylatora. Chociaż w przypadku mechanicznego wspomagania wentylacji warto pamiętać o tym, by na czas działania klimatyzatora przerwać pracę wentylatora. Pomoże to uniknąć dodatkowych kosztów klimatyzacji w sytuacji ciągłego napływu gorącego powietrza z zewnątrz.

Ekologiczny i… oszczędny klimatyzator

Decydując się na zakup i montaż klimatyzatora, należy dobrze się zapoznać z charakterystyką parametrów urządzenia. Od nich powiem zależy zarówno zgodność instalacji z wymogami ekologicznymi, jak też jej efektywność.

Zasada działania klimatyzatora polega na odparowaniu czynnika chłodniczego przy wykorzystaniu zysków ciepła z pomieszczenia. Z racji negatywnego wpływu na warstwę ozonową atmosfery w systemach klimatyzacyjnych zakazano użycia czynnika R22, w zamian wprowadzając do obiegu czynniki R407C oraz R410A. Warto więc zwrócić uwagę na ten element wyposażenia klimatyzacji, zwłaszcza w przypadku klimatyzatorów o niejasnym pochodzeniu.

O efektywności klimatyzacji do domu stanowi klasa energetyczna. Obecnie najwyższą klasą energetyczną urządzeń klimatyzacyjnych dostępnych na rynku jest A+++. Urządzenia posiadające tę klasę są drogie do nabycia, ale tanie w eksploatacji. Klimatyzatory zaś „z niższej półki” mimo posiadania jednakowej klasy nie oznaczają wcale jednakowej skuteczności. Tu warto się zapoznać z danymi sezonowej efektywności chłodzenia S.E.E.R lub grzania S.C.O.P, bowiem w zależności od interesującego nas reżimu – wyższe wskaźniki efektywności sezonowej oznaczają mniejszy nakład energii do przenoszenia ciepła.

Komfort? Tak, ale w określonych warunkach

Montaż klimatyzacji w domu i jej uruchomienie nie gwarantują dobrego samopoczucia. Ważne jest utworzenie konkretnych warunków termiczno-wilgotnościowych, w których ciało człowieka czuje się najlepiej.

Zdaniem naukowców, latem jest to temperatura 23-26°C oraz wilgotność na poziomie 40-60%. Można je osiągnąć dzięki odpowiednim regulacjom temperatury klimatyzatora. Ważne jednak, aby różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie przekraczała 7°C. Warto również zadbać o to, by pracy klimatyzatora nie towarzyszyły przeciągi i podmuchy powietrza. W tym celu zaleca się ustawienie kierunku nadmuchu oraz prędkości przepływu powietrza do 0,2 m/s. Nieuwzględnienie powyższych parametrów może skutkować dolegliwościami zdrowotnymi.

Klimatyzacja do domu – co robić, by służyła jak najdłużej?

Przyjmuje się, że średnio klimatyzatory służą nawet do 30 lat. Ich żywotność zależy zarówno od zastosowanych elementów, podzespołów, poprawnej eksploatacji, jak też systematycznych przeglądów i natychmiastowego usuwania powstających usterek. Wiadomo, niepisana reguła głosi, iż najbardziej żywotne są urządzenia najdroższe, ale i te tańsze mogą nam wiernie służyć, jeśli należycie o nie zadbać. Przegląd gwarancyjny instalacji klimatyzacyjnych obowiązuje dwa razy do roku. Warto więc z niego skorzystać, by uniknąć niepożądanych skutków w postaci wycieku freonu, wymiany urządzenia i tym samym uszczuplenia portfela.

Grunt to dobre miejsce

Ostatnia kwestia, o której warto pamiętać decydując się na instalację klimatyzacji do domu, to miejsce, w którym zostanie umieszczona. Najlepszym miejscem na klimatyzatory typu split jest przestrzeń przy suficie, tam bowiem zachodzą najintensywniejsze procesy wymieszania mas powietrza.

W przypadku instalacji klimatyzatora na ścianie, powinien on znaleźć się ok. 20 cm. od sufitu oraz mieć wolną przestrzeń po ok. 15 cm po bokach. Zaleca się montaż klimatyzatora na ścianie z oknem, zaś zdecydowanie odradza się instalacji urządzenia w miejscu, w którym narazi osoby na bezpośredni nadmuch zimnych mas powietrza.

Mimo wszystko… Nawet licząc na dokonanie właściwego wyboru i zakup klimatyzacji odpowiadającej wszelkim wymogom, przy wyborze miejsca montażu zadbajmy o wygodny dostęp do urządzenia na wypadek, gdyby jednak wymagało od nas więcej uwagi niż zakładamy.

Może Cię również zainteresować:

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Strona główna - Baza wiedzy - Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Rok 2024 zaczął się dla nas wyjątkowo pomyślnie: firma CLIMACITY awansowała do rangi autoryzowanego serwisu klimatyzatorów HAIER. To jest przede wszystkim bardzo...