Strona główna – Baza wiedzy – Klimatyzacja w domu – co musisz wiedzieć PRZED?
Klimatyzacja w domu – co musisz wiedzieć PRZED?
Decyzja zapadła – montujemy klimatyzację, tak? To co? Do sklepu na zakupy? STOP! Nie tak prędko! Owszem, klimatyzację w domu mieć warto – to nie podlega dyskusji, ale absolutnie nie zaczynamy od sklepu! Sklep nie zając, nigdzie nam nie ucieknie, a promocja będzie, jak nie ta, to inna. Zanim odwiedzimy sklep, musimy uzupełnić naszą wiedzę o…
Jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym, to problemu nie ma. Ale jeżeli jest to budynek wielorodzinny, to obowiązkowo trzeba zgłosić zamiar montażu klimatyzacji w administracji. Przepisy, jak wiadomo, są jedne, ale ich interpretacje przez poszczególne organy bywają różne. Do tego dochodzą jeszcze przepisy wewnętrzne danej spółdzielni czy wspólnoty. Chodzi tu przede wszystkim o montaż jednostki zewnętrznej na elewacji. Zarządca budynku może widzieć następujące problemy:
- jednostka zewnętrzna oszpeci elewację;
- wydostające się skropliny mogą niszczyć elewację;
- hałas wytwarzany przez jednostkę zewnętrzną może przeszkadzać sąsiadom.
Jeżeli posiadamy balkon, to w zasadzie problemy „elewacyjne” znikają. Jednak i tak warto się upewnić i najlepiej dostać zgodę na piśmie. Dodatkowe problemy mogą pojawić się, gdy zamieszkujemy w budynku o statusie zabytku. Tu już trzeba uważać nawet na remonty wewnętrzne. Dlatego lepiej nie stawiać zarządcy przed faktem dokonanym, że oto mamy klimatyzację, bo jak on nas potem postawi przed faktem dokonanym, to może nie być wesoło.
Kryteria doboru klimatyzatora
I tu się dopiero zaczyna „cała zabawa”. Bo do wyboru mamy:
Rodzaj systemu klimatyzacji – a może być to:
- klimatyzacja ścienna – w zasadzie najpowszechniej stosowana;
- klimatyzacja podsufitowa – wybierana najczęściej w przypadku, gdy miejsce na ścianie jest już zajęte;
- klimatyzacja kasetonowa – opcja idealna, jeżeli mamy sufit podwieszany;
- klimatyzacja kanałowa – to raczej wariant dla projektowanego dopiero większego domu jednorodzinnego lub dla budynku przeznaczonego do generalnego remontu;
- systemy multi – dobre rozwiązanie dla domków jednorodzinnych, gdzie jeden agregat zasila kilka jednostek wewnętrznych.
Moc klimatyzatora – dobrana pod kątem wielkości pomieszczeń i stopnia nasłonecznienia. Kryteriami pomocniczymi będzie też zorientowanie okien według stron świata, średnia temperatura lata dla danego regionu, liczba osób przebywających w pomieszczeniach oraz usytuowanie jednostki wewnętrznej.
Funkcje dodatkowe – bo nowoczesny klimatyzator nie tylko chłodzi, ale może też ogrzewać pomieszczenie, regulować wilgotność powietrza, a także wzbogacać jego aromat i skład. Standardową funkcją każdego klimatyzatora jest filtrowanie powietrza, ale tu również, poza filtrami przeciwpyłowymi, można pokusić się o dodatkowe filtry dezynfekujące.
A może należałoby zacząć od projektu?
W przypadku każdej instalacji, wymagającej jakichkolwiek przeróbek budowlanych, projekt POWINIEN BYĆ. I naprawdę lepiej nie przekonywać się o tym po fakcie, gdy ominiemy ten etap, a przydarzy się się coś nieprzewidzianego. I tutaj dochodzimy do sedna, które brzmi:
Zanim pójdziemy do sklepu po klimatyzator, dobrze jest skonsultować się z firmą, która specjalizuje się w montażu i serwisie klimatyzacji. Specjalista dokona wszelkich niezbędnych pomiarów, wykona projekt, podpowie w wyborze właściwego modelu, zainstaluje go i na koniec obejmie klimatyzację opieką serwisową. Korzystniejszej opcji po prostu nie ma.

NOWOŚĆ:
Może Cię również zainteresować:
Kiedy pompa ciepła jest (NIE)opłacalna?
Strona główna - Baza wiedzy - Kiedy pompa ciepła jest (NIE)opłacalna?Kiedy pompa ciepła jest (NIE)opłacalna?Tytuł celowo jest dwuznaczny, ponieważ odpowiemy jednocześnie na dwa pytania, czyli: kiedy pompa ciepła jest opłacalna i kiedy jest nieopłacalna. I nie będziemy...
Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory?Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory?Muzea, biblioteki, zabytkowe pałace i dworki, archiwa miejskie oraz państwowe – wszystkie tego typu obiekty mają podobny problem:...
Wanna w salonie, albo pokój łazienkowy
Strona główna - Baza wiedzy - Wanna w salonie, albo pokój łazienkowyWanna w salonie, albo pokój łazienkowyStare, mądre porzekadło mówi: „Wolnoć, Tomku w swoim domku!”. Dlaczego więc nie moglibyśmy mieć wanny w salonie, albo nawet w sypialni? Żyjemy w coraz...