Strona głównaBaza wiedzyKlimatyzacja w domu – co musisz wiedzieć PRZED?

Klimatyzacja w domu – co musisz wiedzieć PRZED?

Decyzja zapadła – montujemy klimatyzację, tak? To co? Do sklepu na zakupy? STOP! Nie tak prędko! Owszem, klimatyzację w domu mieć warto – to nie podlega dyskusji, ale absolutnie nie zaczynamy od sklepu! Sklep nie zając, nigdzie nam nie ucieknie, a promocja będzie, jak nie ta, to inna. Zanim odwiedzimy sklep, musimy uzupełnić naszą wiedzę o…

Przepisy

Jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym, to problemu nie ma. Ale jeżeli jest to budynek wielorodzinny, to obowiązkowo trzeba zgłosić zamiar montażu klimatyzacji w administracji. Przepisy, jak wiadomo, są jedne, ale ich interpretacje przez poszczególne organy bywają różne. Do tego dochodzą jeszcze przepisy wewnętrzne danej spółdzielni czy wspólnoty. Chodzi tu przede wszystkim o montaż jednostki zewnętrznej na elewacji. Zarządca budynku może widzieć następujące problemy:

  • jednostka zewnętrzna oszpeci elewację;
  • wydostające się skropliny mogą niszczyć elewację;
  • hałas wytwarzany przez jednostkę zewnętrzną może przeszkadzać sąsiadom.

Jeżeli posiadamy balkon, to w zasadzie problemy „elewacyjne” znikają. Jednak i tak warto się upewnić i najlepiej dostać zgodę na piśmie. Dodatkowe problemy mogą pojawić się, gdy zamieszkujemy w budynku o statusie zabytku. Tu już trzeba uważać nawet na remonty wewnętrzne. Dlatego lepiej nie stawiać zarządcy przed faktem dokonanym, że oto mamy klimatyzację, bo jak on nas potem postawi przed faktem dokonanym, to może nie być wesoło.

Kryteria doboru klimatyzatora

I tu się dopiero zaczyna „cała zabawa”. Bo do wyboru mamy:

Rodzaj systemu klimatyzacji – a może być to:

  • klimatyzacja ścienna – w zasadzie najpowszechniej stosowana;
  • klimatyzacja podsufitowa – wybierana najczęściej w przypadku, gdy miejsce na ścianie jest już zajęte;
  • klimatyzacja kasetonowa – opcja idealna, jeżeli mamy sufit podwieszany;
  • klimatyzacja kanałowa – to raczej wariant dla projektowanego dopiero większego domu jednorodzinnego lub dla budynku przeznaczonego do generalnego remontu;
  • systemy multi – dobre rozwiązanie dla domków jednorodzinnych, gdzie jeden agregat zasila kilka jednostek wewnętrznych.

 Moc klimatyzatora – dobrana pod kątem wielkości pomieszczeń i stopnia nasłonecznienia. Kryteriami pomocniczymi będzie też zorientowanie okien według stron świata, średnia temperatura lata dla danego regionu, liczba osób przebywających w pomieszczeniach oraz usytuowanie jednostki wewnętrznej.

Funkcje dodatkowe – bo nowoczesny klimatyzator nie tylko chłodzi, ale może też ogrzewać pomieszczenie, regulować wilgotność powietrza, a także wzbogacać jego aromat i skład. Standardową funkcją każdego klimatyzatora jest filtrowanie powietrza, ale tu również, poza filtrami przeciwpyłowymi, można pokusić się o dodatkowe filtry dezynfekujące.

A może należałoby zacząć od projektu?

W przypadku każdej instalacji, wymagającej jakichkolwiek przeróbek budowlanych, projekt POWINIEN BYĆ. I naprawdę lepiej nie przekonywać się o tym po fakcie, gdy ominiemy ten etap, a przydarzy się się coś nieprzewidzianego. I tutaj dochodzimy do sedna, które brzmi:

Zanim pójdziemy do sklepu po klimatyzator, dobrze jest skonsultować się z firmą, która specjalizuje się w montażu i serwisie klimatyzacji. Specjalista dokona wszelkich niezbędnych pomiarów, wykona projekt, podpowie w wyborze właściwego modelu, zainstaluje go i na koniec obejmie klimatyzację opieką serwisową. Korzystniejszej opcji po prostu nie ma.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!

CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!

Strona główna - Baza wiedzy - CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!Z ogromną radością i satysfakcją informujemy wszystkich naszych obecnych oraz przyszłych Klientów, że...

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...