NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W MONTAŻU KLIMATYZACJI?
Montażem klimatyzacji oczywiście powinien zajmować się certyfikowany wykonawca, a od prawidłowego wykonania wszystkich prac zależy bezawaryjne i efektywne funkcjonowanie systemu klimatyzacyjnego. W życiu jednak bywa różnie, dlatego prezentujemy poniżej podstawowe błędy, jakie mogą zostać popełnione, oraz ich skutki.
Klimatyzator w złym miejscu
O prawidłowym wyborze miejsca, w którym można zamocować pojedynczy klimatyzator (lub jednostkę wewnętrzną większej instalacji) pisaliśmy TUTAJ. Klimatyzator źle umiejscowiony może generować gwałtowne strumienie zimna (ryzyko przeziębień), może pracować mało efektywnie, a także może irytować swą pracą osoby bardziej wrażliwe.
Źle dobrana moc klimatyzatora
Reguła jest tylko jedna: należy wyliczyć moc optymalną dla danego pomieszczenia. Klimatyzator zbyt słaby lub zbyt mocny będzie nieefektywny, a tym samym będą to źle zainwestowane pieniądze. Normą dla pomieszczeń mieszkalnych jest 1 kW na 10 m2. W pomieszczeniach biurowych (lub innego typu) dochodzą jeszcze przeliczniki związane z nasłonecznieniem, liczbą przebywających osób, współczynnikiem kubaturowym etc.
Nieszczelne podłączenia
Jeżeli instalacja klimatyzacyjna jest mało wydajna, to czasami może to być wina nieprawidłowo wykonanego podłączenia. Dotyczy to zarówno połączeń pod jednostką wewnętrzną, jak również przy zaworach agregatu zewnętrznego. W obu przypadkach mogą występować ubytki czynnika chłodniczego.
Błędy układu instalacyjnego
- Załamanie rury miedzianej – może wystąpić przy zbyt gwałtownym wyginaniu i skutkuje drastycznym spadkiem drożności instalacji.
- Przekroczenie limitów długości i wysokości instalacji dla mocy danego klimatyzatora.
- Brak pułapki olejowej w przypadku, gdy jednostka zewnętrzna znajduje się powyżej jednostki wewnętrznej.
W każdym z powyższych przypadków będziemy mieć do czynienia z nadmierną eksploatacją agregatu przy jednoczesnym niedostatku pożądanego efektu klimatyzacyjnego.
Skontaktuj się z nami:
Błędy, które mogą zaistnieć w instalacjach skroplinowych
- Nieprawidłowe wykonanie syfonu (lub wręcz jego brak) przy połączeniu z kanalizacją. Efekt: brzydkie zapachy przedostają się do obiegu.
- Brak zachowanego spadku. Wystarczy nawet krótki fragment instalacji „pod górkę”, żeby skropliny, zamiast spływać, zaczęły zapowietrzać instalację.
- Brak podkładek amortyzujących przy montowaniu skraplacza. Efekt: drgania będą przenosić się na konstrukcję budynku.
Błędy przed pierwszym rozruchem
-
Przed wypuszczeniem czynnika chłodniczego do instalacji należy najpierw wytworzyć w niej podciśnienie. Z kolei już po wypuszczeniu czynnika chłodniczego należy dokładnie skontrolować ciśnienia. Niefachowe przeprowadzenie tych czynności (lub ich brak) będzie skutkować wadliwą pracą całego systemu.
Jak widać, problemy z działaniem klimatyzacji mogą mieć różne przyczyny. Na szczęście z każdej sytuacji jest wyjście. Kluczem do sukcesu jest zlecenie wykonania instalacji firmie renomowanej i legitymującej się zarówno doświadczeniem, jak też posiadającej wymagane certyfikaty. Natomiast na ratunek w nagłych wypadkach zawsze śpieszy fachowy SERWIS KLIMATYZACJI CLIMACITY!
Może Cię również zainteresować:
Klimatyzacja w restauracji lub kawiarni…
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w restauracji lub kawiarni…Klimatyzacja w restauracji lub kawiarni……A także w barze, pubie, czy jakimkolwiek innym lokalu gastronomicznym – to temat dość specyficzny i obszerny, ale postaramy się go przybliżyć. Naturalnie...
Klimatyzacja w firmie – 5 powodów DLACZEGO WARTO?
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w firmie – 5 powodów DLACZEGO WARTO? Klimatyzacja w firmie – 5 powodów DLACZEGO WARTO? Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i wciąż jeszcze nie zdecydowałeś się na zainstalowanie klimatyzacji w swojej firmie, to przeczytaj poniższy...
Inteligentny dom – sterowanie Wi-Fi w kontekście klimatyzacji
Strona główna - Baza wiedzy - Inteligentny dom – sterowanie Wi-Fi w kontekście klimatyzacjiInteligentny dom – sterowanie Wi-Fi w kontekście klimatyzacjiInteligentny dom to pojęcie, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Wraz z rozwojem technologii...