Strona głównaBaza wiedzyPrzegląd i serwis pomp ciepła

Przegląd i serwis pomp ciepła

Pompa ciepła zaliczana jest do urządzeń niemalże bezobsługowych. Z naciskiem na „niemalże”. Nie wymyślono bowiem jeszcze takich maszyn, które nie wymagałyby okresowych przeglądów technicznych, koniecznych do skontrolowania pracy całego systemu. A z racji tego, że mamy do czynienia z dużym i skomplikowanym urządzeniem, wizyta serwisantów jest w zasadzie warunkiem, by nie utracić karty gwarancyjnej. A zatem: zaczynamy przegląd!

Podczas przeglądu technicznego pompy ciepła sprawdzamy:

 • Filtry – zazwyczaj wiąże się to z ich czyszczeniem bądź wymianą.
 • Poziom zawilgocenia czynnika chłodniczego.
 • Szczelność układu chłodniczego.
 • Ciśnienie w instalacji dolnego i górnego źródła.
 • Zawory bezpieczeństwa.
 • Elementy układu elektrycznego ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczników, czujników oraz przyłączy.
 • Rejestr błędów zapisanych w regulatorze.

Tak to wygląda od strony proceduralnej. Zakres tych czynności można znaleźć w protokole konserwacji, który zazwyczaj jest dołączany do karty gwarancyjnej. I w przypadku niektórych modeli może się delikatnie różnić od powyższego. W razie konieczności (czyli w przypadku stwierdzenia konkretnych nieprawidłowości w działaniu) wykonywane są dodatkowe i bardziej drobiazgowe kontrole, tudzież naprawy.

Przegląd techniczny co roku – zrobić, czy nie?

Zrobić:

 • Autoryzowana firma serwisowa wypełni protokół przeglądu oraz doda stosowny wpis do karty gwarancyjnej.
 • Zostaną wyszczególnione wszelkie stwierdzone usterki i nieprawidłowości.
 • Zostaną sformułowane konkretne zalecenia, dotyczące dalszej eksploatacji i ewentualnych napraw.
 • Wczesne wykrycie usterki zazwyczaj zapobiega poważniejszej awarii, która mogłaby unieruchomić pompę ciepła w trakcie sezonu grzewczego.
 • W trakcie przeglądu można ocenić z jaką efektywnością pracuje pompa ciepła, a jeśli nie dostarcza wystarczającego ciepła lub pobiera zbyt dużo energii, odpowiednio to skalibrować.
 • Coroczny przegląd zapewnia bezawaryjną i oszczędną pracę pompy ciepła.

Nie zrobić:

Odwróćmy sobie znaczenie powyższych punktów i otrzymamy konsekwencje, z którymi trzeba się liczyć w przypadku odpuszczenia sobie okresowych przeglądów raz w roku.

I teraz, jak ktoś pomyśli logicznie…

…To już wie, że z serwisu pompy ciepła nie warto rezygnować, nawet po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego. Bo taki serwis zwyczajnie przedłuża żywotność pompy ciepła i zapewnia święty spokój. A ponieważ cały czas mowa o dużym, skomplikowanym i niezbyt tanim urządzeniu, to im bardziej o nie zadbasz, tym bardziej Ci się to opłaci.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Strona główna - Baza wiedzy - Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Rok 2024 zaczął się dla nas wyjątkowo pomyślnie: firma CLIMACITY awansowała do rangi autoryzowanego serwisu klimatyzatorów HAIER. To jest przede wszystkim bardzo...