Strona główna – Baza wiedzy – Rekuperacja
Rekuperacja – temat na czasie
Jak zaplanować montaż rekuperacji, by osiągnąć z niej maksimum korzyści?

Rekuperacja jest ostatnio tematem na czasie. W dobie podwyżek cen kolejnych mediów oszczędni właściciele domów jednorodzinnych poszukują sposobu na obniżenie części kosztów utrzymania budynków. Rekuperacja jest właśnie jednym z takich rozwiązań.
Na czym polega proces? Jest to wentylacja mechaniczna, pozwalająca na usunięcie zużytego powietrza i wprowadzenie nowego z zewnątrz w sposób pozwalający na odzyskanie części ciepła. Świeże powietrze ogrzewane jest w rekuperatorze, który stanowi serce całego systemu wentylacji mechanicznej.
Elementy systemu rekuperacji
By rekuperator spełniał wyznaczone zadanie i gwarantował efektywną wymianę powietrza przy równoczesnych oszczędnościach na ogrzewaniu, konieczne jest rozprowadzenie powietrza po budynku kanałami wentylacyjnymi. W rekuperatorze znajdują się filtry, które dodatkowo oczyszczają nawiewane powietrze, by zapewnić jego wysoką jakość. System działa najlepiej, kiedy uwzględnia specyfikę budynku.
System rekuperacji – dobry projekt daje maksimum korzyści
Zmiennych, które należy uwzględnić planując instalację rekuperacji jest wiele. Na efektywność systemu wpływ mają m. in.: wielkość pomieszczeń, ich odległość od siebie, rozmieszczenie, występowanie pomieszczeń transferowych itp.
Wszystkie te elementy definiują rozkład kanałów wentylacyjnych, a także rozmieszczenie nawiewników i wywiewników. Z tego powodu to właśnie zaprojektowanie systemu rekuperacji powinno być pierwszym krokiem.
Często zamiast tego inwestorzy kupują najpierw rekuperator. To błąd. Może on być nie dostosowany do potrzebnego systemu, mieć za małą lub za dużą moc. Nawet podobne budynki mogą różnić się wewnątrz istotnymi detalami, więc za „oszczędność” na etapie projektowym możemy płacić długie lata, walcząc z defektami wentylacji. Moc rekuperatora wpływa też bezpośrednio na energooszczędność urządzenia, czyli w ostatecznym rozrachunku: na finanse.
Najpierw projekt, potem zakup rekuperatora
Inwestując najpierw w centralę systemu rekuperacji ryzykujemy, że system będzie mniej wydolny niż mógłby być przy optymalnym zaplanowaniu. Najlepszą drogą by zyskać skuteczny system wentylacji mechanicznej jest wykonanie profesjonalnego projektu przed przystąpieniem do jakichkolwiek innych działań.
Rekuperacja może być zaplanowana na etapie budowy nowego domu i wtedy jest najłatwiejsza w wykonaniu. Mimo to można ją też zaprojektować i wykonać w istniejącym już i użytkowanym budynku.
Rekuperacja w nowo budowanym domu i w już użytkowanym budynku
W nowym budynku w projekcie planuje się budowę kanałów wentylacji grawitacyjnej i kominów. Dzięki temu finalny koszt instalacji jest niższy.
By wykonać rekuperację w istniejącym budynku projektuje się kanały wentylacyjne w obszarze już istniejącej konstrukcji. Bardzo często są one umieszczane na poddaszu nieużytkowym.
Profesjonalny projekt rekuperacji to pewność, że system spełni swoje zadanie, a my przez wiele lat będziemy mogli korzystać z efektywnej wentylacji, dzięki której oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie.
Może Cię również zainteresować:
Klimatyzacja w pokoju dziecka
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w pokoju dzieckaKlimatyzacja w pokoju dzieckaNiektórzy rodzice (lub przyszli rodzice), planując montaż klimatyzacji w domu, zastanawiają się, czy dobrym pomysłem jest klimatyzowanie pokoju dziecka. Żeby ten problem...
Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkania
Strona główna - Baza wiedzy - Naprawdę cichy klimatyzator do mieszkaniaNaprawdę cichy klimatyzator do mieszkaniaKto mieszka w bloku, ten doskonale wie, jak rozchodzą się hałasy – szczególnie w pionie. A już klatka schodowa to w zasadzie jedno wielkie pudło...
Ekologiczna klimatyzacja
Strona główna - Baza wiedzy - Ekologiczna klimatyzacja:Ekologiczna klimatyzacja: Mniejszy pobór, mniejsza emisja, mniejsze rachunki!Klimatyzacja na ogół kojarzy nam się z jakimś ekstra wydatkiem stałym (nie licząc kosztów instalacyjnych). Chcemy mieć chłodek, a więc...