Strona głównaBaza wiedzySucho – ŹLE. Wilgotno – ŹLE. A najlepiej…

Sucho – ŹLE. Wilgotno – ŹLE. A najlepiej…

Z klimatyzacją lub wentylacją mechaniczną!

Pomieszczenia, w których panuje zbyt duża lub zbyt mała wilgotność powietrza, to pomieszczenia, które generują choroby. Nierzadko są to groźne choroby, mogące doprowadzić nawet do skrajnego wyniszczenia organizmów użytkowników tych pomieszczeń. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji i jak z tym walczyć? Zapraszamy do lektury!

Żadna skrajność nie jest dobra!

Zarówno zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, jak też nadmierna wilgotność to symptomy Syndromu Chorego Budynku. Suche powietrze atakuje skórę, włosy, oczy, śluzówki, układ oddechowy i układ nerwowy. Daje się we znaki nie tylko ludziom, ale także zwierzętom oraz roślinom domowym. Sprzyja tworzeniu się kurzu oraz generuje wyładowania elektrostatyczne, które – oprócz tego, że są nieprzyjemne – stanowią zagrożenie dla sprzętów elektronicznych. Z kolei nadmierna wilgoć to pożywka dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów: bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy etc. Lista chorób przez nie wywoływanych jest zbyt długa, by ją tu przytoczyć. Wilgoć ponadto niszczy wszystko, co napotka na swej drodze: meble, podłogi, tapety, farbę, tynki, a nawet całe konstrukcje budynków. I oczywiście wilgoć to także wiecznie zaparowane okna.

Skąd się to bierze?

 Za zbyt suche powietrze odpowiadają przede wszystkim dwa czynniki:

  • ogrzewanie (dlatego zazwyczaj suche powietrze pojawia się wraz z sezonem grzewczym);
  • nieefektywna wentylacja grawitacyjna.

Mechanizm jest prosty: powietrze nam się w pomieszczeniu nagrzewa i wysusza, a obieg powietrza jest zbyt słaby, żeby to zbilansować. I mamy suszę. Jeśli chodzi o nadmierną wilgotność, to również mamy dwa najczęstsze powody:

  • stare budynki, posiadające uszkodzoną izolację fundamentów lub nieposiadające jej wcale;
  • nieefektywna wentylacja grawitacyjna.

Jak widać, jeden warunek powtarza nam się uparcie. Oczywiście powody suchego lub wilgotnego powietrza mogą być też inne: pomieszczenie może przylegać do kotłowni lub jakiejś suszarni przemysłowej, może być podmokły teren, mogą występować długotrwałe opady – ale to już są zjawiska. Nawet, jeśli występują, to i tak brak właściwej wentylacji będzie zawsze bardzo istotny.

Jak przeciwdziałać?

Kluczem do sukcesu jest efektywny system obiegu powietrza wraz z kontrolą jego wilgotności. Rozwiązania są dwa i obydwa tak samo skuteczne:

Na marginesie można dodać jeszcze pompę ciepła, ale pompa ciepła – siłą rzeczy – współpracuje z systemem wentylacji, więc nie jest to kolejne rozwiązanie, a jedynie wariant dodatkowy. Zarówno wentylacja mechaniczna, jak i klimatyzacja, wymuszają i regulują przepływ powietrza wewnątrz budynku. Współczesne modele regulują także optymalną wilgotność powietrza, która wynosi:

  • 50 – 60% dla temperatury 19 – 20°C;
  • 40 – 45% dla temperatury 21 – 22°C.

Są to wartości w pewnym sensie umowne, bo dopuszczalne są delikatne różnice, jeśli ktoś ma indywidualne preferencje. Niemniej, jeśli dziarsko rozwija nam się w pomieszczeniu grzyb, to znaczy, że mamy wilgotność znacznie przewyższającą 60%. Natomiast, jeśli co chwila strzelamy iskrami po dotknięciu czegoś metalowego, to wilgotność jest poniżej 40%.

Pomieszczenia, w których funkcjonuje wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, to pomieszczenia zdecydowanie zdrowsze od tych, w których unosi się wilgotny zaduch lub pieką oczy i drapie w gardle od suchości. Warto brać to pod uwagę, planując budowę lub modernizację budynku. Zawsze warto też zasięgnąć porady eksperta w zakresie projektowania systemów wentylacji i klimatyzacji.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Strona główna - Baza wiedzy - Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Rok 2024 zaczął się dla nas wyjątkowo pomyślnie: firma CLIMACITY awansowała do rangi autoryzowanego serwisu klimatyzatorów HAIER. To jest przede wszystkim bardzo...