Strona głównaBaza wiedzySyndrom Chorego Budynku

Syndrom Chorego Budynku

Co to jest – objawy – przyczyny – zapobieganie

Być może niektórzy po raz pierwszy spotykają się z tym terminem. Nie jest to jednak jakieś nowe pojęcie – Sick Building Syndrome (SBS) występuje już, jako istotny problem zdrowotny, w raporcie WHO z 1984 roku. Od tego czasu wybudowano mnóstwo nowych budynków, jeszcze więcej wyremontowano starych… Czy problem zmalał? Chyba niespecjalnie…

Czym jest SBS?

Najprościej – Syndrom Chorego Budynku to cały pakiet dolegliwości, które mogą być wywoływane lub nasilane oddziaływaniem danego budynku na ludzki organizm. W szerszym kontekście – nie tylko ludzki, bo rykoszetem dostają także zwierzęta i rośliny. W jaki sposób budynek może nam szkodzić? Przede wszystkim złą jakością powietrza, w którym za mało jest tego, co potrzebne, a za dużo tego, czego nie powinno być w nim w ogóle.

Czym to grozi?

Najczęściej po prostu złym samopoczuciem. Takim ogólnym. Jeżeli jednak przebywamy w tym budynku często, wówczas problem się nasila. Najgorszy scenariusz jest wtedy, gdy chodzi o budynek, w którym mieszkamy. Wtedy można już mówić o PERMANENTNIE ZŁYM SAMOPOCZUCIU, w którym da się wyodrębnić konkretne objawy, takie jak:
  • przemęczenie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • podrażnienie błon śluzowych,
  • mdłości,
  • utrudnione oddychanie,
  • omdlenia.
W przypadkach skrajnych SBS może wywołać nawet nowotwór, jeżeli budynek powstał z użyciem materiałów kancerogennych (takich jak np. azbest).

Skąd to się bierze?

Pomijając już kwestie materiałów powodujących raka, najczęściej chodzi jednak o jakość powietrza wewnątrz budynku. Zła jakość powietrza, to na ogół efekt poniższych czynników:

  • słaba wymiana powietrza;
  • nieodpowiednia wilgotność (zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża);
  • emisja trujących związków z materiałów budowlanych oraz syntetycznych elementów wykończeniowych bądź montażowych;
  • zaniedbane przewody wentylacyjne;
  • dopływ brudnego powietrza z zewnątrz (ruchliwa ulica, kopcący komin etc.).

Nierzadko mamy do czynienia z występowaniem kilku takich czynników równocześnie. Lub wręcz wszystkich. To może zaowocować tym, że w domu mamy ciężkie, zatęchłe powietrze, pełne bakterii, grzybów, wirusów, trujących związków chemicznych, ubogie w tlen i przesycone dwutlenkiem węgla. Nikomu to jeszcze na zdrowie nie wyszło.

Jak z tym walczyć?

Tradycyjna, grawitacyjna wentylacja sprawy nam nie załatwi. Najlepszym dowodem jest to, że zdecydowana większość budynków dotkniętych SBS posiada wyłącznie taką. Stosunek efektywności wentylacji mechanicznej do grawitacyjnej, to mniej więcej 10-1. Odpowiedź mamy więc podaną na tacy: jeżeli nasz dom nas podtruwa, to wskazana jest inwestycja w wentylację mechaniczną.

Można to połączyć z modernizacją ogrzewania na takie, którego autonomicznym podzespołem jest układ wentylacji. Czyli konkretnie:

Wydajnym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest klimatyzacja, która potrafi powietrze przefiltrować, zdezynfekować, wyrównać jego wilgotność, schłodzić, a w modelach najnowszej generacji – także ogrzać.

Do tego dochodzą tzw. systemy multi, które w dowolny sposób łączą ze sobą ww. technologie, poprzez podłączenie do jednej jednostki centralnej. W jaki sposób wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla siebie? Najlepiej skontaktować się z kompetentnym doradcą.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Strona główna - Baza wiedzy - Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Rok 2024 zaczął się dla nas wyjątkowo pomyślnie: firma CLIMACITY awansowała do rangi autoryzowanego serwisu klimatyzatorów HAIER. To jest przede wszystkim bardzo...