Strona głównaBaza wiedzyWENTYLACJA MECHANICZNA, CZYLI…Ty decydujesz, czym oddychasz!

WENTYLACJA MECHANICZNA, CZYLI…
Ty decydujesz, czym oddychasz!

Wentylacja mechaniczna, czyli…Ty decydujesz, czym oddychasz!

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna, to w zasadzie PRZEŻYTEK – nie bójmy się tego określenia! Tak jak silnik parowy, czy kuchnia węglowa. Wentylacja grawitacyjna zdaje nas na los przypadku: albo powietrze będzie zbyt wilgotne, albo zbyt suche, a jego skład będzie zazwyczaj bogaty w roztocza, bakterie, zarodniki grzybów oraz to, co nam wiatr do domu nawieje, ze spalinami włącznie. 

wenytylacja mechaniczna z odzyskiem

Gdy powietrze jest zbyt suche…

…To łzawią nam oczy, drapie w gardle, nierzadko męczy kaszel, a jeszcze zamelduje się ze swoimi uwagami nasza skóra. Bo suche powietrze wysusza także skórę. Suche powietrze uwielbiają wręcz roztocza, rozwijające się w domowym kurzu. A jakby tego było mało… suche powietrze generuje wyładowania termostatyczne: elektryzują się włosy, ubrania, a gdy dotkniemy czegoś metalowego lub elektrycznego – strzela iskra. Takimi wyładowaniami można sobie zniszczyć drogi sprzęt elektroniczny (np. laptop), więc to nie są żarty. Problem suchego powietrza pojawia się zazwyczaj wraz z sezonem grzewczym w pomieszczeniach, gdzie funkcjonuje wyłącznie tradycyjna wentylacja grawitacyjna.

Gdy powietrze jest zbyt wilgotne…

…To w mieszkaniu zaczyna „tętnić życie”. Ale to nie jest przesadny powód do radości. Przede wszystkim rozwijają się grzyby, czyli pleśń. Ich zarodniki przedostają się do naszych organizmów, co u osób wrażliwszych skutkuje alergiami, a nawet przewlekłymi chorobami wewnętrznymi. Grzyby atakują praktycznie wszystko, co napotkają na swej drodze: meble, tynk na ścianie, fugi między kafelkami, surową cegłę, tapetę, wykładzinę… I oczywiście wszystko niszczą. W zakamarkach powstają nieraz grube skupiska grzybów, w których ochoczo rozwijają się także szkodliwe bakterie. Problem zbyt wilgotnego powietrza najczęściej powiązany jest ze zbyt słabo działającą wentylacją grawitacyjną.

Niechciani przybysze zza okna…

Praktycznie dla każdego, kto stoi na linii: producent – użytkownik. Każdy, kto rekomenduje oraz sprzedaje dane urządzenie, odpowiada za jego jakość i zgodność z normami. W przypadku takich urządzeń, jak:

dochodzą jeszcze projekty, które muszą zakładać optymalną efektywność i niski poziom hałasu. Wystarczy, że projekt zostanie wykonany w oparciu o standardy UE, natomiast klimatyzator lub wentylator nie będą posiadały certyfikacji Euroventu i nie będą tych norm spełniać – będzie podstawa do reklamacji.

Nie otwieraj okna i ciesz się czystym i zdrowym powietrzem w domu!

Wentylacja mechaniczna skutecznie chroni przed wszystkimi powyższymi atrakcjami, a dodatkowo ma jeszcze kilka innych plusów. Wymieńmy najważniejsze:

  • optymalna wilgotność powietrza w domu (zazwyczaj w przedziale od 40 do 60%);
  • brak straty ciepła (przy wentylacji grawitacyjnej ciepłe powietrze ucieka z domu);
  • filtrowanie powietrza (skuteczna eliminacja: kurzu, roztoczy, pyłków, zarodników pleśni i wszelkich innych niepożądanych składników – filtry HEPA wyłapują już nawet cząsteczki o wymiarach 0,003 µm!);
  • dodatkowe odkażanie powietrza (w kanałach wentylacyjnych można zainstalować sekcje odkażające, wypełnione środkiem biobójczym – likwidującym dodatkowo bakterie oraz wirusy);
  • aromatyzowanie powietrza (np. leśny zapach lub delikatny ozon);
  • wzbogacanie składu powietrza o witaminy.

Wszędzie tam, gdzie występują opisane tutaj problemy, wentylacja mechaniczna będzie prawdziwym wybawieniem. Warto także pamiętać, że gdy decydujemy się na montaż klimatyzacji kanałowej lub na zakup rekuperatora – to wówczas dostajemy wentylację mechaniczną niejako w gratisie, wraz „z dobrodziejstwem inwentarza”, ponieważ stanowi ona integralną część zarówno systemu klimatyzacji, jak i rekuperacji.

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!

CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!

Strona główna - Baza wiedzy - CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!CLIMACITY – autoryzowany serwis systemów klimatyzacji Fuji Electric!Z ogromną radością i satysfakcją informujemy wszystkich naszych obecnych oraz przyszłych Klientów, że...

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie

Strona główna - Baza wiedzy - Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pompa ciepła ma sens. Spalanie – już nie.Pozyskiwanie ciepła za pomocą spalania, czy to paliw stałych, płynnych, czy lotnych, odchodzi nieubłaganie do lamusa. Sukcesywnie zaostrzające się przepisy...

Klimatyzacja w apartamencie

Klimatyzacja w apartamencie

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w apartamencieKlimatyzacja w apartamencieCzy wszyscy znają poprawną definicję apartamentu? To może być zarówno prywatne, wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie, jak też zespół pomieszczeń hotelowych, pełniących...