ŚWIAT IDZIE NAPRZÓD, CZYLI…
CORAZ CIEKAWSZE FUNKCJE NOWOCZESNYCH KLIMATYZATORÓW
Wielofunkcyjność to hasło, które zaczyna wręcz obowiązywać w szeroko pojętym sprzęcie AGD i RTV. Kupujemy jedno urządzenie i na dzień dobry pytamy sprzedawcę: a co ono potrafi jeszcze? Nie inaczej ma się rzecz z klimatyzatorami, których producenci dwoją się i troją, by sprostać oczekiwaniom konsumentów, a co za tym idzie – nie zostać w tyle za konkurencją. Czego zatem możemy spodziewać się po nowoczesnych klimatyzatorach?
Funkcje grzewcze
Już nawet zwykła lodówka może dać do myślenia, bo przecież wewnątrz chłodzi, a na zewnątrz grzeje. Klimatyzator także jest w stanie odzyskać nieco ciepła i przekazać go do pomieszczenia. Na ogół będą to wartości rzędu kilku stopni, więc pełnego ogrzewania zimą nie załatwią. Niektóre modele nowoczesnych klimatyzatorów wyposażone są także w grzałki. Należy jednak pamiętać, że im większą moc sobie zażyczymy, tym większe będzie zużycie energii, więc takie całkowite przestawienie się na ogrzewanie za pomocą klimatyzatora może nie do końca być ekonomiczne. Natomiast z pewnością można wykorzystać klimatyzator jako alternatywne źródło ciepła.
Filtrowanie powietrza + odkażanie + wzbogacanie składu
Klimatyzacja kanałowa to potencjał, który aż się prosi o wykorzystanie! Kilkadziesiąt (a nierzadko więcej) metrów bieżących obiegu wewnętrznego to wystarczający dystans, by z przepływającym tam powietrzem zrobić należyty porządek. Wysoko aktywne filtry wyłapują praktycznie wszystko, co jest większe od 0,3 μm. Czyli: zanieczyszczenia pyłowe, roztocza, grzyby, pierwotniaki, a nawet niektóre bakterie. Wirusy są już zbyt małe i przenikną przez filtr, ale… napotkają po drodze bariery odkażające! Zanim powietrze opuści system kanałów, może zostać jeszcze wzbogacone aromatem, ozonem, a nawet witaminami!
Zdalna obsługa (WiFi) + inteligentne sterowanie + autodiagnostyka
Przechodzimy do kwestii komputeryzacji klimatyzatorów. W tej dziedzinie postęp jest galopujący. Użytkownik ma możliwość sterowania całym systemem za pośrednictwem pilota lub wręcz swojego smartfona. Skoro użyliśmy terminu SYSTEM, to dodajmy, że jest to SYSTEM OPERACYJNY – jak w komputerze. A więc posiadający zainstalowane oprogramowanie. Po co? Po to chociażby, żeby automatycznie regulować natężenie pracy modułu centralnego w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Ktoś powie: „Im więcej funkcji, tym więcej awarii”. Na to też znajdzie się rada: funkcja autodiagnostyki na bieżąco monitoruje działanie wszystkich elementów układu, wyłapując każde odstępstwo od normy i powiadamiając o tym użytkownika stosownymi komunikatami. Pozwala to na uniknięcie praktycznie każdej większej awarii.

NOWOŚĆ:
Systemy Multi Split
Czym byłyby nawet najbardziej wyszukane funkcje, gdyby ograniczały się tylko do jednego pomieszczenia? System Multi Split jest jak pociąg złożony z ekskluzywnych wagonów, ciągnięty przez jedną, szybką i mocną lokomotywę. Moduł centralny w tym przypadku obsługuje wszystkie lub wybrane pomieszczenia w domku jednorodzinnym, wydzielonej części biurowca, hotelu etc. Przy czym warto podkreślić, że parametry ustawień dla każdego pomieszczenia mogą być zupełnie inne, uwzględniające jego kubaturę, nasłonecznienie, liczbę przebywających osób i tym podobne czynniki. System Multi Split ma też tę zaletę, że w różnych pomieszczeniach mogą funkcjonować różne typy klimatyzacji: klimatyzacja ścienna, klimatyzacja podsufitowa itp.
Może Cię również zainteresować:
Klimatyzacja split vs klimatyzacja multisplit
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja split vs klimatyzacja multisplitKlimatyzacja split vs klimatyzacja multisplitZ pozoru wydawać by się mogło, że systemy multisplit posiadają wszelkie atuty, jeśli chodzi o klimatyzowanie kilku pomieszczeń jednocześnie. Nie...
Kiedy pompa ciepła jest (NIE)opłacalna?
Strona główna - Baza wiedzy - Kiedy pompa ciepła jest (NIE)opłacalna?Kiedy pompa ciepła jest (NIE)opłacalna?Tytuł celowo jest dwuznaczny, ponieważ odpowiemy jednocześnie na dwa pytania, czyli: kiedy pompa ciepła jest opłacalna i kiedy jest nieopłacalna. I nie będziemy...
Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory
Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory?Klimatyzacja kontra wilgoć – jak chronić cenne zbiory?Muzea, biblioteki, zabytkowe pałace i dworki, archiwa miejskie oraz państwowe – wszystkie tego typu obiekty mają podobny problem:...