Strona głównaBaza wiedzyPrzykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?

Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?

brzydki zapach z klimatyzacji

Zakupiliśmy klimatyzację. Zleciliśmy jej montaż, przeczytaliśmy instrukcję, uruchomiliśmy – działa! Działa i zapewnia nam wszystko, czego sobie życzyliśmy: orzeźwiający chłód, regulację wilgotności, filtrowanie powietrza… Mijają dni, miesiące – i nagle zaczyna rozchodzić się po domu nieprzyjemny zapach. Co robimy?

Problem dotyczy głównie klimatyzacji domowej

Dlaczego? Bo klimatyzacja domowa rządzi się nieco innymi prawami, niż np. klimatyzacja w biurze, gdzie wszystko regulują odpowiednie dokumenty. No dobrze, dodajmy jeszcze, że problem może też dotyczyć małych firm, w których właściciel bierze odpowiedzialność na siebie. A problem nosi nazwę: ZANIEDBANIE. W dużych firmach, gdzie każda wydana złotówka jest kontrolowana kilka razy, tego typu problemy występują rzadko lub wcale. Jeżeli do biura zostanie zakupiona klimatyzacja, to naturalną konsekwencją takiej inwestycji jest SERWIS KLIMATYZACJI, przeprowadzany regularnie. I ten system – jeśli funkcjonuje prawidłowo – jest gwarancją sprawnego i bezawaryjnego działania. A w domu (lub w małej firmie) wiadomo, jak jest: mówimy sobie, że będziemy dbać, a potem życie pisze własny scenariusz.

Co dzieje się, gdy zaniedbamy klimatyzację?

Jedną z podstaw sprawnego działania każdego urządzenia jest CZYSTOŚĆ. Czystość ma to do siebie, że rzadko kiedy występuje samoistnie, jako zjawisko naturalne. Na ogół jest efektem sprecyzowanych działań w tym kierunku. Gdy nie ma działania – zaczyna nawarstwiać się brud, który nieodłącznie towarzyszy każdemu procesowi pracy. W przypadku klimatyzacji problemem najczęściej występującym są nieczyszczone, lub czyszczone niedokładnie i nieregularnie filtry. Brud zalegający na filtrach jest doskonałym środowiskiem do rozmnażania się bakterii, grzybów oraz innych drobnoustrojów. A ponieważ powietrze w obiegu jest w ciągłym ruchu, to oczywiście zarodniki nie tylko przedostają się do wszystkich zakamarków, ale są także rozsiewane po całym pomieszczeniu. Mamy więc do czynienia z efektem odwrotnym do zamierzonego: powietrze miało być filtrowane, a tymczasem jest „wzbogacane”. A nieodłącznie towarzyszącym temu objawem jest charakterystyczny, przykry zapach, który zwykle towarzyszy rozwojowi drobnoustrojów.

Jeżeli już do tego dojdzie…

…To jest zdecydowanie za późno, by podejmować samodzielne działania. Takowe można było (i należało) zrobić odpowiednio wcześniej, czyli:

  • regularnie wymieniać (lub czyścić) filtry;
  • osuszać tackę ze skroplinami;
  • usuwać kurz ze wszystkich dostępnych części urządzenia.

Natomiast w przypadku zaniedbanej klimatyzacji, powinna do akcji wkroczyć profesjonalna firma, która dokona gruntownego czyszczenia, dezynfekcji i zarazem przeglądu technicznego. I w tym momencie warto pozwolić sobie na chwilę refleksji. Jeżeli bowiem przydarzy nam się coś takiego, to może lepiej jednak byłoby zlecić firmie wykonywanie okresowych przeglądów (wraz z czyszczeniem) całej instalacji. Wiadomo, jak to jest w życiu: jesteśmy zabiegani, przepracowani, trudno pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki. Nawet, jeśli będzie to tylko klimatyzacja w mieszkaniu – to zakupiliśmy ją po to, aby cieszyć się jej sprawnym działaniem, a nie po to, by stała się źródłem problemów, prawda? Fachowy serwis klimatyzacji, to gwarancja, że tych problemów nie będzie!

mobilny wzornik

NOWOŚĆ:

Klimatyzatory (prawie) bez wychodzenia z domu.
Klienci Climacity nie muszą przyjeżdżać do naszego biura, aby zobaczyć wzorniki klimatyzatorów, to MY przyjedziemy do WAS!
Po więcej szczegółów skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować:

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!

Strona główna - Baza wiedzy - Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Dołączyliśmy do grona partnerów HAIER!Rok 2024 zaczął się dla nas wyjątkowo pomyślnie: firma CLIMACITY awansowała do rangi autoryzowanego serwisu klimatyzatorów HAIER. To jest przede wszystkim bardzo...

Czyste powietrze z klimatyzatora!

Czyste powietrze z klimatyzatora!

Strona główna - Baza wiedzy - Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?Przykry zapach z klimatyzacji – i co teraz?Na przykładzie modelu GE APPLIANCES PRIME + O tym, że klimatyzatory schładzają powietrze, wiedzą wszyscy. Ale o tym, że filtrują, w jaki sposób...

Klimatyzacja w pokoju dziecka

Klimatyzacja w pokoju dziecka

Strona główna - Baza wiedzy - Klimatyzacja w pokoju dzieckaKlimatyzacja w pokoju dzieckaNiektórzy rodzice (lub przyszli rodzice), planując montaż klimatyzacji w domu, zastanawiają się, czy dobrym pomysłem jest klimatyzowanie pokoju dziecka. Żeby ten problem...